Bártův náměstek dostával peníze, které proudily z ABL

Praha - Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) zjistil, že bývalý náměstek ministra dopravy Martin Sýkora dostával „druhý plat“ od firmy, do které proudily peníze z bezpečnostní agentury ABL. NBÚ Sýkoru prověřoval kvůli udělení bezpečnostní prověrky. Na jeho účet chodily loni stotisícové částky za údajnou poradenskou činnost ve firmě Ingleton. Sýkora, který v minulosti pracoval v ABL jako obchodní ředitel, tvrdí, že o původu peněz nevěděl. Informuje o tom dnešní Mladá fronta Dnes (MfD).

Peníze, které firma Ingleton Sýkorovi vyplácela, chodily na její účet od ABL a její dceřiné firmy ABL Transport Services. Od července do listopadu 2010 obdržela společnost Ingleton od obou společností ABL celkem 3,223 milionu korun v různých sumách, minimálně dvakrát poslal Ingleton Sýkorovi 108 000 korun.

Sýkora pracoval u ABL jako obchodní ředitel, odtud si ho faktický šéf VV Bárta přivedl na resort dopravy. Svou funkci na ministerstvu přitom opustil ve stejný den jako Bárta.

Ředitel NBÚ vyloučil únik informací

Ředitel Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) Dušan Navrátil dnes vyloučil, že v případě bezpečnostní prověrky bývalého náměstka ministra dopravy Martina Sýkory unikly z NBÚ informace. Navrátil je připraven to doložit sněmovnímu kontrolnímu orgánu, uvedl v prohlášení, které dnes zaslal ČTK. Na únik informací z bezpečnostního řízení by podle Navrátila mohl ukazovat článek, který dnes otiskla Mladá fronta Dnes (MfD). Ředitel NBÚ Navrátil v dnešním prohlášení uvedl, že řada tvrzení MfD, která se týkají průběhu Sýkorovy prověrky, se nezakládá na pravdě. V prohlášení ale Navrátil nenapsal, která tvrzení má na mysli.

NBÚ zjišťoval, zda nemohlo jít jen o fiktivní obchodní vztah a zda to nebylo skryté „dofinancování“ platu náměstka Sýkory z prostředků ABL. Sýkora ve středu potvrdil, že peníze od firmy Ingleton dostával. Zároveň ale odmítl, že by to bylo tajné financování z ABL. „Já ani nevím, že Ingleton dostával peníze od ABL,“ řekl. Dodal, že na jeho účtech je vše v pořádku. Tajné financování Sýkory popřel i současný ředitel ABL Matěj Bárta.

Majitel firmy je bývalý boxer a bodyguard

Majitelem Ingletonu je sedmadvacetiletý Harvilla, který s firmou podniká od konce loňského května. Hned poté začal platit za poradenství právě Sýkorovi. „Pan Sýkora mi byl doporučen jako poradce, který mi s mým byznysem pomůže,“ poznamenal Harvilla, bývalý boxer, který se živil i jako bodyguard a pracoval v automyčce. Zde se prý také o zajímavém byznysu pracovat s ABL a Sýkorou dozvěděl.

Harvilla nedokázal popsat, v čem přesně mu Sýkora radil. Uvedl, že s firmou ABL začal spolupracovat asi loni v září a spolupráci ukončil v prosinci. Byl domluven na částku 400 až 500 tisíc korun měsíčně, má rámcovou objednávku. Spolupráce byla na základě ústní dohody, dodal.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Zbrojař Strnad je podle Bloombergu nejbohatším Čechem

Majitel zbrojařské Czechoslovak Group (CSG) Michal Strnad předstihl s majetkem 17,1 miliardy dolarů (zhruba 379 miliard korun) v žebříčku agentury Bloomberg dědičku impéria PPF Renátu Kellnerovou. V denně aktualizovaném pořadí 500 nejbohatších lidí na světě Bloomberg ve čtvrtek zařadil Strnada na 135. místo, Kellnerovou s majetkem 16,8 miliardy dolarů (372 miliard korun) o dvě příčky níž.
před 36 mminutami

Prodloužení nabídky KHNP na dostavbu Dukovan není jisté

Není jisté, zda jihokorejská KHNP prodlouží platnost své nabídky na nové jaderné bloky v Dukovanech, firma se teprve rozhodne. Aktuální nabídka platí do konce června.
před 44 mminutami

Ředitelem ČT chce být i mediální právník Rozehnal a exposlanec Frankl

Do výběrového řízení na generálního ředitele České televize se přihlásil i bývalý člen představenstva Cetinu a exposlanec Michal Frankl, bývalý místopředseda ÚOHS Hynek Brom, mediální právník Aleš Rozehnal nebo účastníci minulé volby, architekt Ondřej Vrbík a živnostník Ondřej Cón. Vyplývá to ze seznamu uchazečů, který rada zveřejnila na svém webu.
před 1 hhodinou

ŽivěPoslanci projednají zpřísnění migračních pravidel

Sněmovna má na čtvrtečním programu jednání, který již schválila, koaliční novelu se zpřísněním azylových a migračních pravidel. Na mimořádné schůzi svolané z podnětu vládního tábora by měli poslanci posoudit ve druhém čtení také například zavedení jednotného měsíčního hlášení zaměstnavatelů a zákaz prodeje zábavní pyrotechniky na tržištích a ve stáncích.
09:00Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Příběh zámku z Trutnovska inspiroval filmaře, teď je komplex na prodej

Komplex Nové Zámky na Trutnovsku je na prodej. Do povědomí veřejnosti se dostal v souvislosti s chováním majitelů vůči muži, který jim odmítl prodat pozemky. Příběh se poté stal předobrazem filmu Zahradníkův rok. Firma ruského podnikatele Alexeje Zacharova se zbavuje zámku i čtyřiceti hektarů polností, stavebních parcel a vodní plochy. Z dříve oblíbeného místa k procházkám udělal majitel téměř pevnost obehnanou žiletkovým drátem.
před 4 hhodinami

Normalizační prezident Husák zažil pád režimu, který sám pomáhal budovat

V roce 1975 skončil ve funkci československého prezidenta Ludvík Svoboda. Dne 29. května ho nahradil Gustáv Husák, který už v šestnácti letech vstoupil do Svazu komunistické mládeže a významně se podílel na únorovém převratu v roce 1948, aby byl následně komunistickým režimem odsouzen a vězněn. I díky názorovým obratům po událostech v roce 1968 se ale vrátil na politický vrchol a přesně před padesáti lety se stal osmým československým prezidentem.
před 5 hhodinami

Čína je dle české vlády odpovědná za kyberkampaň proti resortu zahraničí

Česká vláda označila Čínu za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z komunikačních sítí ministerstva zahraničí, oznámil úřad. Čína mohla získat přístup k tisícům e-mailů, a to i z doby, kdy Česko předsedalo EU, píše Politico. Šéf diplomacie Jan Lipavský (nestr.) na síti X dodal, že nechal kvůli kyberútokům předvolat čínského velvyslance v Praze. Na ministerstvu šéf resortu zavedl nový a podle něj bezpečnější komunikační systém. Čínské velvyslanectví v Česku se ohradilo proti obviněním vůči Číně v souvislosti s kyberšpionáží.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Armáda bez důvěry veřejnosti neznamená nic, řekl Řehka na veletrhu IDET

Přeletem armádních vrtulníků a bojových letounů začala na brněnském výstavišti trojice bezpečnostních veletrhů v čele s obranným veletrhem IDET. Jsou největší v historii, představuje se 650 firem z 34 zemí. IDET skončí v pátek, souběžné veletrhy požární techniky a služeb PYROS a bezpečnostní techniky a služeb ISET v sobotu. Veletrhu IDET se účastní i prezident Petr Pavel, ministryně obrany Jana Černochová (ODS) a náčelník generálního štábu Karel Řehka.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami
Načítání...