Začal odsun sovětské armády z Afghánistánu

Kábul - Poslední sovětské vojenské operace ve válce v Afghánistánu skončily v roce 1989 odsunem sovětských vojsk, který byl zahájen 15. května 1988. Sovětská armáda vtrhla do Afghánistánu v prosinci 1979 ve snaze udržet spřátelený režim v této strategické zemi. Moskva původně počítala jen s krátkou operací, akce ale nakonec vyústila v devět let trvající krvavou válku.

Sovětská vojska do země vpadla po převratu, když Háfizulláh Amín svrhl a nechal zavraždit sovětského spojence Núra Muhammada Tarakího. Afghánským komunistům a sovětskému vedení se nelíbily politické aktivity Amína a SSSR se rozhodl pro vojenský zásah. Sověti brzy získali kontrolu nad Kábulem a nechali popravit Amína, na jehož místo Moskva dosadila lépe ovladatelného Babraka Karmala. 

Na Západě se zvedla proti sovětské invazi vlna protestů, která vyvrcholila bojkotem olympijských her v Moskvě v roce 1980 několika desítek zemí v čele s USA. Proti vládě v Kábulu a sovětské armádě zahájily boj guerilly podporované Pákistánem, Íránem a USA. Od roku 1986 se Sověti, vyčerpaní bojem, dostali do defenzivy a o rok později sovětské vedení připustilo, že povstalci získali převahu. 

K řešení bezvýchodné situace se začalo schylovat za vlády Michaila Gorbačova. Válku ukončily ženevské dohody, které v dubnu 1988 podepsali ministři zahraničí Afghánistánu, Pákistánu, SSSR a USA. V platnost vstoupily v květnu, kdy také začal odsun sovětských jednotek ze země. Válka skončila po více než devíti letech 15. února 1989, kdy Afghánistán opustil poslední sovětský voják.    

V Afghánistánu zahynulo téměř 15 000 sovětských vojáků a dalších přes 35 000 jich bylo zraněno. Na afghánské straně si válka vyžádala milion obětí, přes pět milionů lidí uprchlo do Íránu a Pákistánu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...