Za modernizací lyžařského areálu Alšovka je politický kalkul

Klášterec nad Ohří – Sjezdovka u severočeského Klášterce nad Ohří se dočká modernizace. Splní se tak sen jednoho tamního opozičního zastupitele. Toho teď jeho bývalí političtí kolegové obviňují ze zrady. Jen kvůli sjezdovce Alšovka, kterou získal do pronájmu, teď podle nich hlasuje s vedením města v důležitých otázkách. Zrada, nebo šikovný politický kalkul?

Šestapadesátiletý Vladimír Klíma je zastupitelem v severočeském Klášterci nad Ohří a jeho životní vášní se stal lyžařský svah nedaleko města, kde prožil mládí a kde později pracoval pro tělovýchovnou jednotu jako vlekař. Tento lyžařský areál s názvem Alšovka byl také důvod, proč vstoupil do komunální politiky. Založil sdružení nezávislých kandidátů, se kterým se dostal do zastupitelstva. Již třetí volební období usiluje o modernizaci Alšovky. Dočkal se teprve letos. Radní vypsali zakázku na její modernizaci a vybrali firmu, která má skiareál za čtrnáct milionů korun vybavit moderní technikou.

Klímovi kolegové, se kterými kvůli modernizaci Alšovky vstupoval do politiky, to vidí jinak. Říkají, že jejich opoziční sdružení zradil výměnou za to, že vedení města jeho projekt podpoří. Město jeho plány totiž přijalo brzy poté, kdy se při hlasováních přidal na stranu koalice.

Jana Dimunová, opoziční zastupitelka:

„Pan Klíma mně, jako dvojce na kandidátce oznámil, že dostal nabídku od vedení města, že za určitý řekněme politický kalkul, mu bude podpořen projekt lyžařského areálu Alšovka.“

Podle Vladimíra Klímy jde o smyšlená tvrzení a zákulisní dohody o areálu odmítá i starosta Klášterce Jan Houška. „Jsem tady třetí volební období. Nikdy jsem se k takovým praktikám neuchyloval,“ hají se Houška. Bývalí političtí kolegové Vladimíra Klímy ale uvádějí konkrétní příklad, kdy loni v září hlasoval v zastupitelstvu pro odvolání oponentů vedení radnice.

Jaroslav Kohout, zastupitel:

„On (Klíma) mi řekl, že opravdu ten jeho postoj je podvázaný tím, že musí podporovat vedení města, že nesmí dojít k jejich odvolání a oni mu za to přislíbili to zasněžení. To mi řekl do očí.“

Pravdou je, že zastupitel Klíma původně zvolený za opozici, se přidal na stranu vedení města loni v září. Díky tomu se koalice starosty Jana Houšky může spolehnout na těsnou většinu jednoho hlasu. Za dva měsíce na to, tedy koncem listopadu, radnice pronajala městský lyžařský areál Alšovka právě Klímovu občanskému sdružení na pět let za sto korun ročně. Od letoška potom město areál dotuje částkou 250 tisíc korun ročně.

Sen pana Klímy se tak postupně plní, nicméně političtí oponenti mu jeho lásku k malebnému kopci hned tak nezapomenou. Vladimír Klíma to ale nakonec ani nepopírá. „Samozřejmě, že v tom hrála roli Alšovka. Protože pokud budu v opozici, a koaliční partneři, kteří jsou v koalici, nebudou chtít realizovat Alšovku, tak se můžete stavět, jak chcete, a prostě ten areál nebude,“ popisuje Klíma.

Lyžařský areál Alšovka (zdroj: ČT24)

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...