Výstava Dvě století české kultury s Máchou představuje více než třicet verzí Máje

Ostrava - Dvě stě dva roky od narození Karla Hynka Máchy připravil Památník Petra Bezruče v Opavě výstavu Dvě století české kultury s Máchou. Výstava mapuje osobnost a hlavně vrcholné dílo tohoto zakladatele české moderní poezie.

Zprvu nepochopený Máchův Máj patří k nejčastěji vydávaným českým knihám. Máj opavské výstavě dominuje v různých podobách. Návštěvníci ho mohou vidět i slyšet.

„Můžeme tady vidět přes třicet různých vydání Máje. Ale je to jen zlomek. Za celou dobu od prvního vydání v roce 1836 totiž vzniklo více než tři sta verzí,“ uvedla vedoucí Památníku Petra Bezruče v Opavě Martina Klézlová.

2 minuty
Reportáž Petry Sasínové
Zdroj: ČT24

Nejcennější je první vydání, které básník vydal vlastním nákladem v počtu šest set kusů. Památníku ho půjčil soukromý sběratel.

„Toho vydání nevzaly dokonce ani žádné prodejny knih. Karel Hynek Mácha si sám výtisky Máje prodával na dobytčím trhu, v bytě kde bydlel, a to za čtrnáct krejcarů,“ dodala Klézlová.

Návštěvníci mohou obdivovat výjimečné bibliofilské tisky, například Máj ilustrovaný Karlem Svolinským, Toyen, Janem Zrzavým a dalšími umělci.

Výstava, jejíž část připravil Památník národního písemnictví, ukazuje také kopie Máchových rukopisů a kreseb. A zabývá i hledáním umělcovy podoby. Neexistuje totiž žádná jeho fotografie.

„Podoba, která byla nejblíže skutečnosti, byla vytvořena podle lebky Karla Hynaka Máchy a je součástí této výstavy,“ řekla Martina Klézlová.

Výstava Dvě století čeké kultury s Máchou bude v Památníku Petra Bezruče do 17. srpna. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...