V Přerově se připomínají dávná řemesla

Ostrava - Připomenout si pradávná a zapomenutá řemesla našich předků si můžou až do konce prázdnin návštěvníci výstavy Řemeslo má zlaté dno. K vidění je až do konce prázdnin v přerovském Muzeu Komenského. Lidé narazí na výrobní pomůcky i již hotové produkty, například apatykáře, pernikáře, oplatečníka, včelaře – brtníka i mědikovce. Zastoupeno je celkem třicet osm řemesel.

Vystavené exponáty jsou jedinečným dokladem zručnosti mistrů starého řemesla. K nejcennějším patří například kostra věžových hodin ze 17. století nebo volně instalované zařízení ševcovské dílny z konce 19. století. „Nejstarším exponátem je ostruha z 15. století, která pochází z archeologického nálezu. Nejmladší předměty máme z doby kolem roku 1900,“ vysvětluje spoluautorka výstavy z přerovského Muzea Komenského Kristina Glacová. „Jsou zde zastoupena řemesla potravinářská, například mlynář či pekař. Potom jsou to řemesla, která se zabývají stavbou a dále jsou to řemesla, která se zabývala zpracováním kovů, například cínaři, zvonaři, kováři, podkováři,“ vypočítává spoluautor výstavy Milan Chumchal.

Pro značnou část z více než dvou set exponátů sáhli muzejníci hluboko do depozitáře. Veřejnost tak může prozkoumat předměty, jejichž využití by si málokdo troufl hádat. „Některé z vystavených předmětů zcela zanikly, některé se používají dodnes, mimo jiné sekyry, nože, určité typy nádobí,“ připomíná Kristina Glacová. „V současné době řada starých řemesel zanikla. Jsou to řemesla, která působila v oblasti zbrojní výroby, například mečíři, puškaři,“ dodává Milan Chumchal.

Reportáž Svatavy Měrkové (zdroj: ČT24)

Popisky u exponátů tentokrát návštěvníci nenajdou. Muzejníci na ně nezapomněli, ale vydali je společně v jedné brožuře.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...