V Mostech u Jablunkova bojují za tunel

Mosty u Jablunkova  - Obyvatelé Mostů u Jablunkova bojují za zachování historického železničního tunelu. V obci byly původně dva – jedním jezdily vlaky ve směru na Slovensko, druhým zpátky. Dnes už je v provozu pouze jeden z nich. Hned vedle něj ale vzniká tunel nový, pro oba směry. Původní tunel chce investor zasypat. To se místním nelíbí. Chtějí památku využít.

Kdysi byly dva, teď už zbyl jenom jeden. Šest set metrů dlouhý tunel ze 70. let 19. století, ve kterém prý začaly boje druhé světové války na našem území. Patří k dominantám Mostů u Jablunkova. I o něj ale obec nejspíš přijde. „Když se zasype, je to definitivní rozhodnutí a v životě už ho nikdo vykopávat nebo odhalovat ty klenby krásné, které tam jsou, nebude,“ upozorňuje místostarostka obce Marie Macurová. Místní už dokonce i vědí, jak by se dal tunel využít. Vedla by jím cyklostezka. S nápadem přišel místní rodák Augustin Martynek. Inspiroval se v zahraničí, kde jsou cyklostezky v tunelech, na rozdíl od Česka, celkem běžné.

Reportáž Alexandry Přečkové (zdroj: ČT24)

Jenže podle investora je tunel, který přežil obě světové války, za hranicí své životnosti. Navíc, pokud by v něm místo vlaků měla jezdit kola, musela by ho odkoupit obec. Rekonstrukce a údržba tunelu by pak dopadla na obecní kasu. „Odhadujeme investici do toho tunelu v desítkách milionů korun,“ tvrdí mluvčí Správy železniční dopravní cesty Tomáš Drvota.

„S tou cyklostezkou je to ještě na zvážení. Bylo by to pro obec velice nákladné,“ říká opatrně místostarostka Marie Macurová. Tunelem teď po jedné koleji jezdí vlaky v obou směrech. A budou až do příštího roku, kdy by měly skončit práce na vedlejším dvoukolejném tunelu. Na tom, jehož velká část se před třemi roky během stavby zřítila.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...