Svátek oskeruší v Tvarožné Lhotě

Hodonín - V Tvarožné Lhotě na Hodonínsku dnes slavili Svátek oskeruší. Že nevíte, co oskeruše je? Jde o starý, dnes už téměř zapomenutý ovocný strom, jehož plody jsou výborné na kompoty, povidla, marmelády nebo pálenky. Nejvíce oskeruší roste na Slovácku a tamní lidé si toho také patřičně váží.

Oskeruše je největší druh jeřábu a běžně se dožívá tří set let. Nejstarší písemná zpráva o oskeruši pochází z 16. století. Dnes jich u nás roste poskrovnu. Výjimkou je region Slovácka. „Mohutných stromů máme tak padesátku, dokonce největší ovocný strom v Evropě roste právě tady,” uvedl organizátor Svátku oskeruší Vít Hrdoušek. „Je to velice zajímavé ovoce, nejvíce hodnotím stránku léčitelskou, zejména na žaludeční orgány,” řekl jeden z návštěvníků akce Vlastimil Němeček.

Na oskeruše jsou na Slovácku tak pyšní, že letos už po šesté oslavují v Tvarožné Lhotě Svátek oskeruší. Nechyběly na něm ochutnávky kompotů, povidel, devadesáti dvou vzorků pálenek z oskeruší a jiných dobrot. Anděla Mašláňová, která se přijela na slavnosti podívat, si chuť oskeruše pamatuje už z mládí: „Když jsem byla dítě, tak to u nás rostlo a my to sbírali.”

Dnes tyto vzácné stromy rostou na zahradách minimálně. Občanské sdružení Inex pracuje na tom, aby se oskeruše dostávaly do povědomí veřejnosti a postupně je vysazují na nejrůznějších místech. Kdo by chtěl tento vzácný strom pěstovat doma, v Tvarožné Lhotě ochotně poradí i sazenici oskeruše prodají.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...