Spory kolem grantů

Sporná pravidla pro získávání grantů byla stanovena na podzim 2007. Předcházela jim kritika ze strany majitelů soukromých divadel, mezi nimi i Petra Kratochvíla z divadla Ta Fantastika, který podal na Česko žalobu k arbitrážnímu soudu.

Stáhl ji poté, co magistrát, na podnět radního Richtera, zavedl nová pravidla, jež by „soukromníky“ neopomíjela: Uchazeči o dotace měli nově dostávat peníze i podle počtu prodaných vstupenek, na což připadla čtvrtina celkové sumy pro kulturní granty.

Za Prahu kulturní, za odvolání Richtera

Proti se ale začala vyslovovat část kulturní obce. Iniciativa pro kulturu požadovala návrat ke starému systému, respektive splnění svých požadavků v petici Za Prahu kulturní. Na její podporu vyhlásila i několik Dnů neklidu. S oběma stranami se sešel i ministr kultury Václav Jehlička.

Výsledkem jednání bylo zrušení části změn, včetně dotace na vstupenku. Byla rozpuštěna grantová komise, její úlohu má převzít znovuobnovený poradní sbor primátora. Zastupitelé rovněž rozhodli o pozastavení transformace. Zrušili také konkurzy na ředitele některých divadel. Primátor Pavel Bém ale odmítl odvolat radního pro kulturu Milana Richtera a předsedu kulturního výboru Ondřeje Pejchu.

Kratochvíl se obrátil i na Evropskou komisi, opět hrozí žalobou

Kratochvíl, který byl dříve z grantů vyloučen, ale po zavedení této dotace měl možnost veřejné peníze čerpat, nyní opět zvažuje žalobu na magistrát. Souhlasí s rozdělením ziskové a neziskové sféry, vadí mu ale, že Praha dává peníze sice neziskovým i obchodním společnostem, ovšem ne všem. Chce prý, aby jasná pravidla platila pro všechny stejně.

Kvůli způsobu udílení dotací se obrátil i na Evropskou komisi (EK). Podle něho i podle radního Richtera komise dotaci na vstupenku chválila. Někteří odborníci, například bývalá členka grantové komise Marta Smolíková, se ale domnívají, že EK žádné kompetence v oblasti kultury nemá.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...