Situace v nemocnici Milosrdných bratří se stabilizovala

Brno - Nemocnice Milosrdných bratří, odkud v březnu odešlo 10 z 12 anesteziologů a která načas utlumila provoz, se snaží u veřejnosti znovu získat pověst stabilně fungujícího zařízení. Lidé z vedení slibují kratší čekací doby na operace.

Primář chirurgie Josef Všetíček popsal případ pacientky, která v jiné brněnské nemocnici dostala termín na operaci kýly na květen příštího roku. „Já jí dám termín klidně za měsíc nebo za 14 dní,“ řekl Všetíček novinářům.

Podle ředitele Josefa Drbala nemocnice od 4. dubna obnovila plný provoz. Útlum nastal v březnu, kdy se uskutečnilo 80 procent loňského počtu operací. Nekonaly se hlavně náročné zákroky, které převzaly jiné brněnské nemocnice. Drbal jim dnes děkoval, že Milosrdné bratry podržely. „Nyní jedeme naplno, operujeme stoprocentně. Intenzivní péče je naprosto kvalitní. Jako primář chirurgie, který tam dělá 16 let, si myslím, že krize je zažehnána,“ popsal Všetíček.

Nemocnice má zejména pro operace kvalitní zázemí. Před pěti lety tam vznikl nový pavilon akutní medicíny za téměř půl miliardy korun. Nyní Drbal začal uskutečňovat proměny, jejíchž cílem je hlavně úspora; nemocnice od Brna dostává téměř padesátimilionovou provozní dotaci. Drbal ji chce do několika let odbourat a zajistit hospodaření nemocnice bez příspěvku města. Do jednoho oddělení také sloučil lůžka intenzivní péče. Anesteziologů tak nově bude potřebovat sedm nebo osm místo původních 12. Dnes má pět kmenových lékařů a sedm externistů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...