Sázavská městská knihovna v novém

Příjemné prostředí i bezbariérový přístup nabízí nové prostory městské knihovny v Sázavě, které se slavnostně otevřely ve čtvrtek 8. září. Knihovna našla zázemí v  kulturním domě. Vznikla v rámci projektu Setkání nad knihou v Sázavě, na který město dostalo dotaci 1,5 milionu korun ze Strategického plánu Leader. Celkové náklady na rekonstrukci dosáhly zhruba dvou milionů korun a rozdíl financovalo město z vlastních zdrojů.

Otevření knihovny se uskutečnilo za velkého zájmu obyvatel.  Přečíst ze svých knih jim přišli jejich „slavní“ spoluobčané – spisovatelé Pavel Kohout, Michal Viewegh a Leoš Šedo. Program zpestřilo také vystoupení houslisty Jaroslava Svěceného, který kromě několika skladeb návštěvníkům prozradil i to, že do kraje kolem řeky Sázavy jezdí na chalupu. Povyprávěl také o svých vystoupeních s romskými kapelami i o tom, kdo mu ke koncertování půjčuje vzácné hudební nástroje.

  • Z otevření nových prostor knihovny v Sázavě autor: Jaroslava Tůmová, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/29/2864/286351.jpg
  • Z otevření nových prostor knihovny v Sázavě autor: Jaroslava Tůmová, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/29/2864/286355.jpg

Knihovna nabízí čtenářům kolem 22 000 svazků. Podle její vedoucí Libuše Brošové pro takové množství knih už v původních prostorech neměli dostatek místa. Bylo v nich už taky poměrně těsno, protože služeb knihovny využívá zhruba pětina z téměř 4 000 obyvatel města. „V nové knihovně přibyla navíc zákoutí na “povalování„ a posezení s knihou. Určitě je to ku prospěchu, návštěvníci tady setrvají déle,“ řekla Libuše Brošová.

  • Z otevření nových prostor knihovny v Sázavě autor: Jaroslava Tůmová, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/29/2864/286353.jpg
  • Z otevření nových prostor knihovny v Sázavě autor: Jaroslava Tůmová, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/29/2864/286352.jpg

Knihovna nyní sídlí v 1. patře kulturního domu otevřeného v roce 1955. Starosta Petr Šibrava připomněl, že v prostorech, kam se přestěhovala, bylo původně loutkové divadlo, pak se v nich ale střídali nájemci, kteří tam provozovali mimo jiné restauraci. Kulturní dům teď podle něj opět slouží svému účelu. Kromě knihovny je v něm také fungující divadlo a kinosál.

Jaroslava Tůmová

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...