První slovenský kosmonaut Ivan Bella ve vesmíru

Bajkonur (Kazachstán) - V sobotu 20. února 1999 v 05:17 hodin středoevropského času odstartoval do vesmíru první a prozatím poslední slovenský kosmonaut, tehdy pětatřicetiletý vojenský pilot major Ivan Bella. Do kosmu se dostal v podstatě paradoxním způsobem - v rámci deblokace letitých dluhů Sovětského svazu vůči Slovensku. Do vesmíru odstartoval z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu přesně podle plánu na palubě kosmické lodi Sojuz-TM spolu s ruským velitelem Viktorem Afanasjevem a francouzským palubním inženýrem Jean-Pierrem Haigneréem. O několik minut později byla jejich loď úspěšně navedena na oběžnou dráhu kolem Země a potom se postupně přibližovala k ruské orbitální stanici Mir, s níž se o dva dny později spojila.

Po šesti dnech pobytu na Miru, během nichž uskutečnil několik vědeckých experimentů, kdy například sledoval vliv gravitace na postembryonální vývoj japonských křepelek či podstoupil ve stavu beztíže řadu náročných endokrinologických testů, se v časných ranních hodinách 28. února v pořádku vrátil na Zemi. Vrátil se společně s dosavadním velitelem Miru Gennadijem Padalkou, který ve vesmíru strávil 201 dnů, zatímco Heigneré a Afanasjev zůstali na Miru do 28. srpna.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...