Proustovská vycházka Martina Strakoše ukázala Ostravu v čase

Ostrava – Se zájmem se setkala speciální proustovská vycházka historika architektury Martina Strakoše, která se konala na závěr festivalu Literatura a současnost 2: Tradice a literatura a stejnojmenné dílny literárního překladu z francouzštiny a do francouzštiny. Putování-happening se čtením z díla Marcela Prousta ve francouzštině i českém překladu si nenechalo ujít bezmála sto výletníků.

Marcel Proust byl bystrým a jemným pozorovatelem krajiny a hlubší vnímání míst, kolem kterých Ostravané denně chodí, nabídl i zasvěcený výklad Martina Strakoše. Motto vycházky znělo: Místa a čas znovu nalezené: z povrchu dovnitř, z centra periferií ven…

  • Součástí vycházky bylo i čtení z Proustových děl autor: Monika Horsáková, zdroj: ČT Ostrava
  • Proustovská vycházka napříč generacemi autor: Monika Horsáková, zdroj: ČT Ostrava

Procházka začala na Prokešově náměstí, nazvaném po důležité postavě ostravských dějin – starostovi Janu Prokešovi. Náměstí vévodí téměř 86 metrů vysoká radniční věž, která se tyčí i nad vilkami v sousedství. „Je to snad jediná radnice tak velkého města, sousedící s vilovou zástavbou. A právě protiklady představují základní skladebný princip Ostravy,“ upřesňuje Martin Strakoš.

  • Vilová čtvrť v centru Ostravy autor: Monika Horsáková, zdroj: ČT Ostrava
  • Součástí putování bylo i čtení z Proustových děl autor: Monika Horsáková, zdroj: ČT Ostrava

Zmiňovaná vilová čtvrť byla další zastávkou netradiční vycházky, poté výletníci pokračovali dál podél řeky Ostravice k ostravské periferii, ústřednímu motivu všech moderních velkoměst, zvláště těch průmyslových. Slovy jednoho ze současných pokračovatelů Marcela Prousta, Milana Kundery, se tu „mísí fabrika s přírodou, pole se smetišti, lesíky s haldami, činžáky s venkovskými staveními“.

Cíl putování byl v Petřkovicích u Hornického muzea. „Tam nad vodami řeky Odry tábořili lovci mamutů, začalo se těžit uhlí, právě tam se ještě i dnes lze ztratit v temném lese. Je to čtvrť, kde vítr čechrá vlasy starousedlíkům v malých hornických domcích, zbohatlým přištěhovalcům v luxusních vilách, sportovním nadšencům na kurtech nacházejících se v
místech bývalé skládky dřeva a uhlí a turistům ztraceným mezi budovami bývalého dolu Anselm…,“ uzavírá Martin Strakoš.

 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...