Pošta začala rušit své pobočky v obcích

Jihlava - Česká pošta už přistoupila k radikálnímu kroku, který má vést v konečném důsledku ke snížení nákladů i racionalizaci poštovní sítě. V řadě obcí a měst bude rušit své pobočky. Na Vysočině uzavřou jako první poštovní úřady v Ořechově a v Borech na Žďársku. Místní lidé se ale zlobí. O zavírání se dozvěděli až tento týden a jednání pošty označují za neférové.

Bory na Žďársku jsou obcí s osmi sty obyvateli, školou, školkou, hospodou, obchodem. Pošta tady funguje víc než sto let, teď o ni přijdou. „Vím to asi čtyři dny,“ říká jeden z místních. „Nedostali jsme ani žádný leták,“ dodává druhý. „Lidi se snad už dneska něco dozvědí od České pošty. Zatím ale nemáme žádné informace o tom, že by zde mělo být alespoň nějaké výdejní místo, to je mi líto,“ komentuje situaci místostarostka obce Blanka Křížová. 

Podobně jsou na tom i v nedalekém Ořechově na Žďársku. I tady se otevře pošta naposledy v pátek 28. ledna. „Dotkne se to všech, ale nejvíce důchodců. Ti jsou na poště dost závislí. Chodí si tam pro důchody, noviny a podobně,“ říká starostka Ořechova Petra Slámová. 

Reportáž Blanky Poulové (zdroj: ČT24)

Zástupci obcí vesměs poukazují na skutečnost, že je Česká pošta o rušení poboček včas neinformovala. Kdyby to udělala včas, mohly obce zajistit výdejní místa. „Výdejní místo by mělo být zřízeno až v březnu a bude v režii obce,“ vysvětluje Blanka Křížová. „My v obci nemáme nikoho, kdo by to dělal, a lidem, kterým to nabídli, se zase nelíbila smlouva,“ uvádí Petra Slámová. 

Vedení pošty slibuje, že pokud bude v obci dočasně uzavřena pobočka, bude tam jezdit mobilní služba. V Česku by mělo během šesti let zmizet z obcí a měst až tisíc pět set poboček České pošty. Třicet devět už jich bylo převedeno na výdejní místa. Jen na Vysočině se to dotkne v prvním pololetí osmi měst a obcí. 

Česká pošta se snaží vyjednávat s obecními úřady všude tam, kde pošty ruší. Ne všechny úřady však chtějí povinnosti pošty převzít. V tomto případě připadá v úvahu i místní prodejna potravin či živnostník. Tato výdejní místa však musí být dobře zabezpečená, objekt musí být pojištěný a vše je ze strany pošty doprovázeno sankcemi, v určitých případech může být udělena pokuta až milion korun. Proto jsou nabízené podmínky pro živnostníky i fyzické osoby nepřijatelné. Pošta za tyto služby totiž nabízí tisíc osm set korun za měsíc, což je vzhledem k hrozícím pokutám směšná částka.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...