Penkův dvůr se mění v ruinu

Hluk (Slovácko) – Z bývalé dominanty Hluku na Slovácku – Penkova dvora – je zbořeniště. Rozsáhlý areál se snaží radnice zachránit zatím neúspěšně. Dotace nezískala a soukromý investor od záměru odstoupil. Záchranu původního sídla lichtenštejnských knížat ale město nevzdává.

Penkův dvůr v současné době působí jako ostuda Hluku v centru města. Od začátku 17. století až do doby před válkou však byl jeho chloubou. Zemědělským družstvem zdevastovanou památku radnice koupila před osmnácti lety, v katastru je ale stále vedena jako zbořeniště. Bývalé sídlo lichtenštejnských knížat se pomalu mění v ruinu. Radnice s ním má smělé plány, peněz se jí ale nedostává. „O dotaci jsme žádali, bohužel jsme ji nedostali. Jak sami vidíte, je to obrovský prostor, obrovský majetek. Ze svého to prostě dát nemůžeme,“ uvedl místostarosta Hluku David Hájek (ODS).

Architektonicky bezcenné stodoly a stáje mají ale pro občany svůj význam. Miroslav Kočí si tady ještě v době studií přivydělával, o historii a osud Penkova dvora se zajímá dodnes: „Ještě dnes jsou tady sklepy, které nejsou přístupné. Zde se zpracovával sýr, který se vozil až do Vídně.“

Době slávy už ale odzvonilo, ze střechy vyrůstají stromy, krovy jsou prohnilé. Pomoc městu nabídl soukromý investor, nakonec ale od záměru ustoupil. Náklady na opravu – odhadem radnice sto milionů korun. „Já doufám, že nespadne a že nějaké řešení vymyslíme. Postupně jej budeme spravovat. Třeba i deset, patnáct let,“ dodal David Hájek.

Reportáž Gabriely Sluštíkové (zdroj: ČT24)

Čas je však neúprosný. A Hluk tak zatím může jen závidět nedalekým Kunovicím. Město bývalé sídlo lichtenštejnských knížat opravilo, avšak jen díky dotacím. Penkův dvůr zatím takové štěstí nemá. Radnice si musí s opravami pospíšit, za několik let se památka začne hroutit k zemi.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...