NSS: Expolicista smí zpět do práce. Nadřízený použil špatný paragraf

Brno - Nejvyšší správní soud (NSS) potvrdil, že bývalý policista Vladislav Gasnárek byl v roce 2006 postaven mimo službu nezákonně. Gasnárek, který byl odsouzen za zneužití pravomoci veřejného činitele, s postavením mimo službu nesouhlasil. Soud rozhodl, že policie neměla Gasnárka propustit na základě negativního služebního hodnocení, ale podle paragrafu, který určuje, že pravomocně odsouzený policista musí být propuštěn.

Poprvé byl Gasnárek postaven mimo službu v roce 2002 poté, co byl obviněn ze zneužití pravomoci veřejného činitele. Podle obžaloby sexuálně obtěžoval při výsleších dva muže a nutil jim pornografické materiály. Gasnárek tvrdil, že jde o spiknutí kolegů. Ti si to podle něj všechno vymysleli poté, co se začal ucházet o post velitele.

Po pravomocném rozsudku měla policie právo Gasnárka vyhodit. V odůvodnění výpovědi však uvedla kromě příslušného paragrafu jako druhý důvod také to, že měl Gasnárek živnostenský list, což jako policista nesmí.

Gasnárek byl vyšetřován kvůli třem živnostenským listům, které si vyřídil. U soudu však tvrdil, že nikdy podnikat nezačal, a proto neporušil služební zákon, který policistům zakazuje podnikání. Soud jeho argument uznal a Gasnárek nebyl odsouzen.

První výpověď byla neplatná - policie Gasnárka propustila za podnikání, které nikdy neměl

Napadl proto odůvodnění první výpovědi, v němž se psalo, že podniká. Krajský soud a následně i Nejvyšší správní soud uznaly, že výpověď v takové podobě není platná, zdůvodněním mělo být pouze pravomocné odsouzení. Gasnárek mohl nastoupit do služby.

Hned první den návratu do práce, tedy 3. 7. 2006, napsal Gasnárkův šéf negativní služební hodnocení. Na jeho základě byl Gasnárek znovu postaven mimo službu a měl dostat výpověď.

Policie pochybila i u druhé výpovědi - použila špatný paragraf

Gasnárek znovu výpověď napadl u krajského soudu. Nejvyšší správní soud nyní potvrdil rozhodnutí krajského soudu, který řekl, že výpověď dostal neprávem. „Nezákonnost rozhodnutí pramení z uvedení chybného důvodu pro propuštění,“ vysvětlil mluvčí NSS Pavel Trna. Policie totiž dala Gasnárkovi výpověď na základě negativního služebního hodnocení, to je v tomto případě podle NSS nepřípustné. 

„Zákon pro případy, kdy je policista pravomocně odsouzen, udává speciální důvod pro propuštění,“ dodal Trna. Policie tedy měla použít stejný paragraf jako poprvé - tedy ten, který říká, že policista musí být propuštěn, pokud je pravomocně odsouzen. Jedině pak by byla výpověď platná.

Gasnárek zvažuje, že se k policii vrátí

„Očekávám od policie alespoň omluvu a také to, že se mě policie bude snažit finančně odškodnit za těch devět let, kdy jsem byl mimo službu,“ uvedl Gasnárek. Okresní ředitelství policie v Břeclavi už s ním jednalo o možnosti jeho návratu. Případ momentálně řeší policejní prezidium.