Nad Hongkongem byla vztyčena čínská vlajka

Peking - Hongkong, bývalá britská kolonie, má status „zvláštní administrativní zóny“ a Ústava mu zaručuje vysoký stupeň autonomie. Peking odpovídá pouze za mezinárodní politiku a ozbrojené síly. Například do ekonomiky ale podle smlouvy s Londýnem nezasahuje. Hongkong, asijský tygr s nejsvobodnější ekonomikou světa, byl do té doby bezpečným útočištěm čínských disidentů a jeho hospodářství stálo na vrcholu rozkvětu. Prvního července 1997 byla nad Hongkongem vztyčena čínská vlajka a ukončila 156 let trvající britskou koloniální vládu. Ne všichni tehdy očekávali konec Hongkongu, ale 4 000 čínských vojáků, kteří tehdy vpochodovali do města, příliš důvěry nevzbuzovaly.

„Vonný ostrov“, jak zní název města v překladu, však kvete více než kdy dřív a ekonomické i politické svobody zůstaly zachovány. Na úplnou demokratizaci obyvatelé Hongkongu však stále čekají. Čínská vláda v prosinci 2007 oznámila, že umožní občanům Hongkongu, aby si přímo volili svého nejvyššího představitele až v roce 2017 a všechny své zákonodárce v roce 2020.

Po Britech nezůstala jen jména ulic či sochy královny Viktorie. Peking dodržel slibované politické uspořádání „jedné země, dvou systémů“. Podle tohoto principu si má Hongkong na dalších 50 let od předání zachovat vlastní parlament, svého správce a svůj právní systém a základní svobody.

Hospodářství krátce po převzetí Hongkongu Čínou vážně zasáhla finanční krize. Oslabila všechny sektory hospodářství, přinesla řadu bankrotů a růst nezaměstnanosti. Silná hongkongská ekonomika se s ní ale vyrovnala z asijských zemí asi nejlépe. Hongkong neztratil důvěru zahraničí a zůstal „asijským tygrem“. Ostrov téměř opustila průmyslová výroba - stal se centrem služeb a finančnictví a také odrazovým můstkem pro investice do Číny.

Nejen ekonomické, ale ani politické a náboženské svobody nebyly omezeny. A tak se v Hongkongu každoročně konají demonstrace u příležitosti masakru na náměstí Tchien-an-men a tisk informuje o potlačování nepokojů v kontinentální Číně.

3 minuty
Telefonát Tomáše Etzlera
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...