Milan Fridrich: Předsednictví je historickou událostí, která se už nemusí opakovat

Milan Fridrich pracuje v České televizi od roku 2005, nejprve jako šéfeditor, později jako zástupce šéfredaktora. Ředitelem zpravodajství je od března 2008. V letech 1999 až 2003 připravil pro Českou televizi 67 dílů Postřehů odjinud z Belgie, Nizozemska, Itálie a Turecka. Je autorem cestopisných knih fejetonů Mazlení s vepři a Valčík s babinou.

Jakou změnu přineslo předsednictví do Zpravodajství ČT?

Předsednictví ČR v Evropské unii bylo největším kontinuálním zpravodajským projektem roku 2009, ale v běžném vysílání neznamenalo nějakou atypickou zátěž. Mimořádnost vidím v projektu V čele Evropy, který jsme vytvořili pro účely vysílání o předsednictví. Také jsem jmenoval šéfdramaturga, který plánuje vysílání jednotlivých akcí. V čele Evropy byl symbolický název veškerého vysílání o EU od ledna do června, především na zpravodajské stanici ČT24. Celkově bylo zpravodajské vysílání více evropské, více se věnovalo EU - ČR byla v centru evropské pozornosti a ČT to reflektovala. Veškeré summity, důležité projevy a události viděli diváci ČT živě na ČT24 a na velké ploše ve zpravodajství. 

ČT měla možnost ukázat, že je evropskou televizí na vysoké úrovni. V Bruselu máme dvě zkušené zpravodajky Barboru Šámalovou a Evu Hrnčířovou a v Praze se systematicky předsednictví věnovalo několik desítek lidí.  

Jak jste pociťoval předsednictví v ČT Vy sám?

Jako historickou událost, která se už v podobné míře nemusí opakovat. Pokud vstoupí v platnost Lisabonská smlouva, premiéři členských zemí už nebudou předsedat Radě EU a vliv na evropskou agendu během předsednictví jednotlivých zemí bude slabší. Je dobře, že ČR dostala příležitost mít plnohodnotné předsednictví. Byl jsem sedm let zpravodajem nejprve Českého rozhlasu, pak Hospodářských novin v Bruselu a Evropská unie v mém životě sehrála důležitou roli. Proto jsem rád, že jsem mohl zažít skutečnost, že ČR Evropské unii předsedá. Vidět předsednictví z pozice „hostitelské“, dříve jsem se vždy věnoval předsednictvím jiných zemí.   

Jaké byly během předsednictví priority ČT?

Tou hlavní byly aktivity předsedy Rady EU. Vysílali jsme rovněž dost přímých přenosů z návštěv českých představitelů v zemích EU, v sídle evropských institucí v Bruselu, nadstandardně jsme se věnovali ministerským zasedáním EU na území ČR a rovněž doprovodným akcím - například březnovému summitu evropských regionů. To vše samozřejmě s reakcemi vládních i opozičních politiků a komentáři předních českých i světových expertů na EU. ČT byla hlavním mediálním partnerem a navíc tzv. host broadcasterem, to znamená „hostitelskou televizí“, která pomáhala i televizím z jiných zemí EU.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...