Lidé z ústavů žádají poslance o změnu zákona

Hrabyně - Lidé, kteří žijí v ústavech sociální péče stále zůstávají bez příspěvků na dopravu. Připravila je o ně nová sociální reforma. Ministerstvo práce vozíčkářům z Hrabyně vzkázalo, že změnu v zákoně mohou prosadit jen poslanci. Sociální demokraté budou změnu zákona iniciovat, pravice je však zdrženlivější, nejprve chce zlepšit situaci rodin s postiženými dětmi.

Úředníci ministerstva lidem z ústavu vzkázali: my zákon změnit nemůžeme, obraťte se jinam. Postižení se na společném jednání proto rozhodli, že dál budou postupovat společně. „Teď se budeme obracet na poslance a na ombudsmana,“ řekl klient ÚSP Hrabyně Jaromír Suchý.

„Nám připadá, že je to velké omezení těch, kteří jsou nejchudší. Chceme se pokusit najít podporu ve sněmovně, abychom tady prosadili novelu, která by tady ten příspěvek vrátila,“ slíbil poslanec za ČSSD Lubomír Zaorálek.

„Pokud se budeme bavit o změně ve výplatě dávek, tak u mě určitě, a domnívám se, že i u mých kolegů, budou na prvním místě rodiče s těžce postiženými dětmi, až teprve potom přijdou na řadu dávky mobility,“ vyjádřila se poslankyně za ODS Lenka Kohoutová.

2 minuty
Reportáž Ivy Bartoňové
Zdroj: ČT24

Loni dostali lidi z ústavů na dopravu šest a půl tisíce, letos ani korunu. Cesty za takzvaně normálním životem si mají platit sami. Většina z nich na to ale nemá. „Ať si představí, že by dokázali celý měsíc žít za 1200 korun, obouvat se, oblékat se,“ říká smutně klientka ÚSP Hrabyně Jana Šťastná. V hrabyňském ústavu momentálně žije 170 lidí, většina z nich je na vozíku a bez cizí pomoci se neobejde. K cestování mohou hrabyňští vozíčkáři využít speciálně upravené ústavní auto. I za něj ale musí zaplatit.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...