I. Havel: Lidé by na bratra měli vzpomínat i jako na člověka

Praha - Ivan Miloš Havel, mladší bratr Václava Havla si přeje, aby lidé na bývalého prezidenta vzpomínali jako na člověka, který se rád veselil, nejen jako na politika. Bratrovo úmrtí jej prý nepřekvapilo, protože byl viditelně velmi nemocen, řekl České televizi v pořadu Reportéři ČT.

„Co mě ale až dojemně překvapilo, bylo to množství e-mailů a sms zpráv, které mi okamžitě začaly chodit. Setkával jsem se i se spontánními reakcemi lidí na ulicích, které určitě nebyly organizovány,“ řekl Havel. Lidé zapalovali svíčky i u jejich domu, kde Václav Havel nežil už 20 let.

S bratrem je prý spojovalo i to, že se oba narodili ve znamení vah, což mimo jiné znamená, že je jim společná snaha smiřovat a seznamovat lidi. „On byl ale vždy spíš takzvaně do světa, lákal ho bohémský život mezi literáty a umělci. Já jsem byl naopak spíše domácí typ, zajímala mě především věda,“ sdělil Havel s tím, že oba byli také puntičkáři.

Ivan M. Havel očekává, že se nyní objeví mnoho historických a politologických studií a také prognóz, jak se věci budou vyvíjet dál. „Ale já bych chtěl, aby na něj bylo vzpomínáno také jako na člověka. Měl obrovský smysl pro humor, rád se veselil, vždy měl kolem se rád přátele. Vzpomínejte na něj tedy jako na člověka,“ dodal Havel.

První polistopadový prezident Václav Havel zemřel ve věku 75 let v neděli ráno na své chalupě na Hrádečku na Trutnovsku. Vyjádření soustrasti přicházejí z celého světa. V Česku si lidé připomněli už v neděli Havlovu památku na několika shromážděních i zapalováním svíček. Na řadě významných budov visí černé vlajky. Vláda vyhlásila od středy do pátku státní smutek.

Spor o unikátní Betlém (zdroj: ČT24)