EU pomůže s výměnou letitých vlaků na jihu Moravy

Brno – Přestárlý vozový park Českých drah na jižní Moravě a Vysočině pomohou omladit peníze z Evropské unie. ČD, případně i další zájemci mohou z unijních fondů získat až 240 milionů korun na nákup a obnovu vlaků pro regionální železnici. O peníze z Evropské unie mohou žádat od tohoto týdne. Výzvu dnes vyhlásila Regionální rada Jihovýchod, která sdružuje Jihomoravský kraj a Vysočinu.

EU bude přispívat výhradně na železniční kolejová vozidla, navíc s ekologickým pohonem. „Nákup a modernizace trolejbusů a tramvají nebude podporován,“ uvádí se ve výzvě zveřejněné na stránkách Regionální rady Jihovýchod.

Průměrný věk vozového parku Českých drah se podle dřívějších informací blíží 30 letům, výjimkou ale nebývají ani soupravy se čtyřmi křížky. K nejstarším patří některé příměstské pantografy. Dráhy na jejich výměnu příliš peněz nemají. Když už se k nákupu nové soupravy odhodlají, nejčastěji padne volba na elektrické vlaky City Elefant a rekonstruované motoráčky Regionova. Jeden City Elefant vyjde na 200 milionů korun, přestavba klasického motoráku na dvouvozovou Regionovu stojí asi 25 milionů.

Aby se průměrný věk českých vlaků dostal a udržel na snesitelných 15 letech, bylo by podle generálního ředitele ČD Petra Žaludy třeba investovat každý rok pět až osm miliard korun. Letos na koleje vyjedou nové vlaky za 4,5 miliardy.

Regionální rada Jihovýchod původně zvažovala vyhlásit svou výzvu už na jaře. V červnu se ale rozhodla ji odložit. Důvodem bylo mimo jiné tehdejší jednání Asociace krajů s Českými drahami o financování regionální vlakové osobní dopravy. Letos krajům chybí podle údajů drah na lokální spoje 3,2 miliardy, které mimořádně pokryje stát. V srpnu vláda rozhodla, že pomůže krajům s financováním regionální železniční dopravy. Po dalších deset let tak budou kraje dostávat ze státního rozpočtu ročně 2,65 miliardy korun.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...