Divadelní fundus ukrývá tisíce šatů s příběhem

Brno – Národní divadlo Brno ukrývá na půdách a v suterénech svůj zaprášený poklad. Tisíce šatů a maličkostí, které už dosloužily a čekají na zapůjčení nebo další inscenaci, v níž budou opět užitečné. Jen divadelních kostýmů fundus schraňuje kolem pětadvaceti tisíc. Příběhy zapomenutých kostýmů a rekvizit přinese i sobotní Týden v regionech v pravé poledne na ČT1.

„Vítám vás v suterénu Janáčkova divadla, kde jsou umístěny téměř všechny kostýmy, které už nehrají. Jinak se tomu říká také fundus neboli sklad mrtvých kostýmů,“ začala kostymérka Yvona Krejčířová, která mezi tisíci vyřazených šatů strávila posledních deset let. Své svěřence zná do detailů, zejména ty šaty, které si nesou svůj vlastní příběh. „Třeba tyhle z opery Don Carlos patří nejen mezi nejhezčí, ale taky nejtěžší,“ vypráví kostymérka a bere sedmikilový renesanční kostým do rukou. „Šaty jsou velmi široké – vidíte, že mají i vlečku, další vlečky jsou našité na rukávech. A to nejsou ze sametu, sametové kostýmy váží i 18 kilo. A to si představte, že v tom mají herci hrát, chodit po jevišti i zpívat. Nemají to vůbec lehké,“ popisuje Krejčířová. 

Fundus schraňuje kostýmy pro stovky postav – od indiánů a čarodějnic až po obyčejné, civilní charaktery. Jsou mezi nimi skvosty co do krásy, ale i šaty, které nesou památku na významné osobnosti brněnského divadla. „Tohle jsou šaty po herečce Vlastě Fialové, která působila tady v Mahenově divadle. Je to kostým z inscenace Stromy umírají vstoje, což byla snad její poslední inscenace, kterou v kostýmu hrála. Pro divadlo je to taková památka,“ vzpomíná kostymérka.

3 minuty
Kostymérka Yvona Krejčířová provádí divadelním fundusem
Zdroj: ČT24

Od klobouků po rapíry 

Hercům na divadelních prknech neslouží jen kostýmy, ale i řada drobných maličkostí. Stejně jako vyřazené šaty, i tyto rekvizity končí ve fundusu divadla. Národní divadlo Brno má i vlastní zbrojnici, kterou spravuje Ivan Lisický. Kromě sečných zbraní, jako jsou šavle, meče, kordy a rapíry, spravuje i pistole, pušky a bambitky. „Já osobně mám rád tuhle pušku, je to pozůstatek z dob Rakouska-Uherska. To je pro mě taková nejcennější relikvie,“ pochlubil se zbrojíř. 

Naopak Miluše Tóthová už 12 let pečuje o pokrývky hlavy, které divadlo schraňuje, a svýma tvořivýma rukama k nim přidává další kousky. „Nevyrábím jen klobouky, ale i různé čepice, barety. Hodně mě baví dobové věci. Tyto pocházejí z inscenace Romeo a Julie, což je období renesance,“ popsala kloboučnice. I její sklad plní vyřazené klobouky, které čekají na svůj návrat na scénu. „Díky hodným lidem, kteří nám nosí do divadla třeba věci z pozůstalosti, tady mám například krásné buřinky a cylindry. Ty už se dneska nedají ani vyrobit, protože původní materiál se už dávno nedělá. Tohle jsou krásné původní kousky,“ uzavřela prohlídku Tóthová.

  • Kloboučnice Miluše Tóthová v divadle pracuje už 12 let zdroj: ČT Brno
  • Mahenovo divadlo má i svoji zbrojnici zdroj: ČT Brno

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...