Česnek, kam se podíváš. Plodině s ostrou chutí zasvětili v Rosicích slavnosti

Rosice – Česnek a nejrůznější dobroty z něj vyrobené provoněly nádvoří rosického zámku. Místní už popáté uspořádali Česnekové slavnosti, které oslavují jednu z typických českých plodin. Na jarmarku mohli návštěvníci koupit nejrůznější odrůdy moravského a slovenského česneku, ale také speciality - třeba česnekové sádlo nebo uzená žebra s česnekem.

Nádvoří se prvními nedočkavci začalo plnit krátce poté, co zámek otevřel svoje brány. Příznačná vůně česneku se na návštěvníky valila z každého stánku. Nejintenzivněji to vonělo tam, kde se připravovaly česnekové pochoutky – silná polévka, bramboráky, topinky nebo brambory s česnekem.  V zámeckém příkopu se od rána připravovaly tradiční rosické placky a sele na česneku.

2 minuty
NO COMMENT: Česnekové slavnosti v Rosicích
Zdroj: ČT24

Podívejte se na program Česnekových slavností v Rosicích.

Organizátoři pro návštěvníky připravili bohatý doprovodný program. Lidé dostali možnost projít se zámkem spolu s průvodcem v dobovém kostýmu, nahlédnout do loveckého salonku nebo protiatomového krytu v zámecké zahradě. Nechyběly ani česnekové soutěže.

6 minut
Rozhovor s organizátorem Česnekových slavností v Rosicích
Zdroj: ČT24

Sehnat český česnek je stále větší problém

Česnekové slavnosti nepořádají jen v Rosicích, ale například také v Buchlovicích. Organizátoři mají společný zájem - co nejvíc propagovat česnek, který vyrostl na polích v České republice.

Pulty supermarketů totiž v posledních letech zaplavil levný česnek z dovozu, především z Číny a ze Španělska. Cena českého česneku se totiž pohybuje mezi 170 až 250 korunami za kilogram. Španělský česnek lze přitom sehnat jen za 90 až 100 korun a čínský česnek bývá ještě levnější. Podle odborníků ale zahraniční odrůdy nemají tak výrazné silice. Chuť dovozového česneku je proto výrazně slabší.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...