Cenu města Olomouce dostaly čtyři osobnosti

Olomouc – Na olomoucké radnici obdrželi čtyři významní občané a rodáci Cenu města Olomouce. Vedení města ocenilo hudebníka Emila Viklického, představitele židovské obce Miloše Dobrého, patologa Rostislava Koďouska a dlouholetého ředitele olomouckých kin Jana Joukala. Oceněny byly také čtyři nejvýznamnější počiny, které ve městě loni proběhly. Převzala je Moravská filharmonie za koncert k desátému výročí zapsání Sloupu Nejsvětější Trojice na seznam památek UNESCO, Galerie Caesar za koncert a výstavu skupiny The Residents, Irena Klimková a Martin Zamazal za charitativní a humanitární činnost na Haiti a dvojice spoluorganizátorů prvního olomouckého půlmaratonu Carlo Capalba a Václav John.

Nominovat kandidáty na městskou cenu mohly organizace i široká veřejnost. Sešly se více než tři desítky návrhů, které posoudila nejprve komise pro udílení cen, potom městská rada a nakonec zastupitelé schválili čtyři laureáty. „Sám ještě nejsem přesvědčený o tom, zda tu nejsou jiní lidé, kteří by si ocenění zasloužili více než já. Každopádně si ceny velmi vážím,“ uvedl oceněný Jan Joukal.

Cenu města Olomouce uděluje radnice od roku 1998. V minulosti jí byli vyznamenáni například někdejší ministr kultury Pavel Dostál, katolický disident a publicista Josef Vlček, heraldik Jiří Louda, fotograf České tiskové kanceláře Vladislav Galgonek či in memoriam válečný pilot Josef Bryks.

Naproti tomu ocenění za počin roku byla letos udělena teprve podruhé. Loni ji obdržela Unie výtvarných umělců za výstavu k 20. výročí svého založení společně s Muzeem umění za retrospektivní výstavu Skleník, záchranářem Milanem Brázdilem za hrdinský čin a Lubomírem Pešákem za vybudování muzea historických automobilů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...