Brňané neumějí poznat na nových hodinách čas. Magistrát připravuje letáčky s návodem

Brno - „Má to koule, stojí to. Je to v Brně, co je to?“ zní název nedávno založené skupiny na Facebooku. Nové žulové hodiny na náměstí Svobody v Brně se staly obětí ostrovtipu také nejednoho blogera. Trnem v oku Brňanům není pouze neobvyklý design hodin či horentní částka, kterou za ně město zaplatilo. Většina má problém především se zapeklitým způsobem, jak na hodinách zjistit čas. Brněnský magistrát proto na svém webu publikoval obrázkový návod.

S poznáváním času na takzvaném „brněnském orloji“ má paradoxně potíže i sám architekt. „Teď je tady asi, moment… teď by mělo být půl jedné… teda půl dvanácté,“ zaostřoval na svůj výtvor Oldřich Rujbr při jeho slavnostním odhalení.

Na internetových stránkách města se proto objevil podrobný návod doplněný o obrázky, který si může kdokoliv stáhnout a prostudovat. „Připravujeme také tisk informačních letáků, které budou naši pracovníci u hodin rozdávat kolemjdoucím,“ prozradil mluvčí brněnského Magistrátu Pavel Žára. Kdy budou letáčky hotové, se neví, a tak je v centru města prozatím o zábavu postaráno.

1 minuta
Architekt Oldřich Rujbr popisuje jak zjistit čas
Zdroj: ČT24

Návod, jak na hodinách zjistit čas

1. V horní části hodinového stroje je viditelná skleněná lupa, která postupně zobrazuje 12 hodinových číslic, mezi nimi je sestava čar (čtvrt, půl, třičtvrtě, celá), přičemž přesnost času je stoprocentní, protože hodiny jsou v systému přenosu dlouhých vln z Frankfurtu.

2. Pokud jde o měření minut, je nad hlavní lupou umístěna menší lupa, tzv. minutovka, což je menší talířek, otáčející se a naklánějící se dle přibývajících minut v hodině.

3. Celý vrchní díl hodinového stroje se jednou za minutu otočí okolo celého náměstí Svobody, čímž divák získá možnost ze všech stran náměstí vidět, kolik je hodin.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...