Bayern Mnichov je pýchou německého fotbalu

Mnichov - Bavorský velkoklub Bayern Mnichov je díky svým úspěchům již dlouhá léta výkladní skříní německého fotbalu. Během své existence vybojoval rekordní počet domácích titulů a spolu s Juventusem Turín a Ajaxem Amsterodam patří k pouhým třem týmům na světě, které se mohou pyšnit vítězstvím ve všech třech nejcennějších evropských pohárech. Celek přezdívaný Der FCB či Červení byl založen 27. února 1900.

Většina největších úspěchů bavorského velkoklubu  je spjata se jménem Franze Beckenbauera. Kromě „císaře“ Beckenbauera šířily slávu bavorského obra i další fotbalové legendy. Na třech triumfech v PMEZ v řadě v letech 1974 až 1976 se kromě něj nejvíce podíleli Gerd Müller, Sepp Maier, Paul Breitner či Uli Hoeness, v následujících dekádách zářili například Karl-Heinz Rummenigge, Lothar Matthäus, Stefan Effenberg nebo Oliver Kahn.

Klub založili gymnasté

Příběh nejúspěšnějšího německého celku se začal psát 27. února 1900, kdy se v mnichovské restauraci Gisela sešla jedenáctka zapálených rebelů z místního gymnastického oddílu a pod vedením Franze Johna zformovala nový fotbalový klub. Prvním velkým úspěchem Bayernu bylo vítězství v regionální bavorské lize v roce 1911, premiérový celostátní titul slavili hráči v červenobílých dresech až o 21 let později.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...