Lalovac: Odhady zvýšení nezaměstnanosti se nepotvrdily

Náš zákon byl o hodně přísnější než ten váš, říká chorvatský ministr financí Boris Lalovac o připravované evidenci tržeb. „Máte mnohem volnější systém zapojování jednotlivých podnikatelů do systému registračních pokladen. Naši občané byli povinni převzít si účtenku a mohli být potrestáni, pokud ji neměli u sebe. Vy jste od toho ustoupili,“ uvedl v pořadu Události, komentáře.
Ministr financí Chorvatska Boris Lalovac
Zdroj: ČT24

O kolik více se v Chorvatsku vybralo na DPH?

Celkový dopad výběru DPH na rozpočet není tak patrný ze dvou důvodů. Snížili jsme sazbu DPH z 25 na 10 procent a poté zvýšili na 13 procent, kdy byla podnikatelům ponechána více než miliarda kun v důsledku snížení DPH. A druhým mechanismem bylo zvýšení příjmové hranice pro vstup do systému DPH z 85 tisíc na 230 tisíc kun, v důsledku čehož 25 tisíc drobných podnikatelů ze systému vystoupilo. V tomto kontextu pro ně bylo snazší přijmout model registračních pokladen. Z tohoto důvodu můžete dnes v Chorvatsku narazit na podnikatele v turismu, kteří neplatí DPH, ale jsou zapojeni do systému registračních pokladen, protože se jich týká tato nová hranice.

Video Evidence tržeb rozdělila podnikatele
video

Evidence tržeb rozdělila podnikatele

Není tento systém nedůvěrou v podnikatele?

Myslím, že jsme v Chorvatsku ohledně tohoto problému s podnikateli velmi dobře. Měli jsme podporu více než 93 procent chorvatských občanů, kteří se jasně vyjádřili, že systém registračních pokladen je jednou z priorit při potírání šedé ekonomiky. Po dvou letech od jeho zavedení veškerá čísla ukazují, že se zvýšil počet podnikatelů v pohostinství a restauracích. Komunikace je dnes výrazně snazší a mnohem transparentnější. Zveřejňujeme, kde provádíme kontrolu a zároveň spolupracujeme na potírání šedé ekonomiky s živnostenskou komorou a se sdružením zaměstnavatelů.

Má stát mít veškeré informace o podnikatelích?

Zjistil, že zde je takzvaný velký bratr ze strany státu a finančních úřadů mnohem větší problém. My jsme ho vyřešili před zavedením systému registračních pokladen osobními identifikačními čísly, která zavedla minulá pravicová vláda. Skrze ně finanční úřad vidí veškeré příjmy, transakce a veškerý majetek jednotlivého podnikatele. Z jednání v České republice jsem pochopil, že u vás jsou tyto věci souběžné, a proto je zde velký odpor k tomu, že budou vidět věci, které by být vidět neměly. My bychom nemohli zavést registrační pokladny, kdybychom neměli osobní identifikační číslo již zavedeno.

Jaké náklady systém pro podnikatele přináší?

Jedná se zhruba o deset eur měsíčně za internetové a softwarové připojení, plus asi deset eur ročně za takzvaný fiskální certifikát. Jsou to velmi nízké náklady, protože jsme umožnili všem na trhu, aby vyráběli modely pokladen. Trh zapracoval v pozitivním smyslu, tedy snížením ceny a zvýšením kvality. Zvýšila se nezaměstnanost? Ne. Největší část odhadů říkala, že dojde ke zvýšení nezaměstnanosti, ale čísla nám vykazují právě opačný trend. Dnes se v Chorvatsku o registračních pokladnách nikdo nebaví, neboť máme za to, že je to běžná záležitost. Bylo to tedy velmi jednoduše přijato, i když možná to bylo právě z toho důvodu, že dnešní vláda s opozicí byly velmi jednotné v tom, že se musí udělat pořádek.