Radovan Krejčíř je středem pozornosti již od června 2005

Praha - Kontroverzní podnikatel Radovan Krejčíř, který je obviněn z podvodu, zločinného spolčení a z přípravy vraždy, se středem pozornosti médií stal 18. června 2005. Tehdy utekl policii při domovní prohlídce v jeho vile v Černošicích u Prahy, a připravil tak o místo tehdejšího policejního prezidenta Jiřího Koláře.

Záhy po něm odcestovala do zahraničí i jeho žena Kateřina se synem. Společně se sešli v Dubaji, odkud odletěli na Seychelské ostrovy, kde si již dříve zařídili státní občanství.

Krejčíř byl v této souvislosti obviněn z maření výkonu úředního rozhodnutí a hrozilo mu až pět let vězení. Policie však nakonec odložila jeho stíhání za jeho útěk policistům pro neúčelnost.

Ještě v červnu soud vydal na Krejčíře mezinárodní zatykač, nicméně Seychely jej odmítly vydat. Mezitím, v srpnu 2006, ostravský krajský soud uložil Krejčířovi trest 6,5 roku vězení a pokutu tři miliony korun za podvod z roku 1996.

Česká republika také začala usilovat o podepsání smlouvy o vydávání hledaných osob. Návrh takové smlouvy ČR s představiteli Seychelských ostrovů podepsala v únoru 2007. Nicméně Seychely do případu již nevstoupily, protože 21. dubna téhož roku Krejčíře zatkla jihoafrická policie na mezinárodním letišti v Johannesburgu. Podnikatel do JAR přicestoval pod falešnou identitou.

Soud jej poslal okamžitě do vazby. Záhy Krejčíř prohlásil, že v JAR požádal o politický azyl a že se chce v zemi usadit natrvalo. Jeho právní zástupci dosáhli toho, že odvolací soud v Johannesburgu jej 4. června 2007 propustil na svobodu. O týden později předala ČR Jihoafrické republice žádost o vydání Krejčíře a diplomatickou nótu, ve které žádala o vysvětlení postupu při jeho propuštění z vazby. Vrchní soud v Johannesburgu rozhodl, že Krejčíř může být znovu zatčen. Jednak kvůli žádosti o vydání a jednak proto, že přicestoval s padělaným pasem. Krejčíř se poté dobrovolně dostavil do kanceláře svých právníků v Johannesburgu a policie jej následně zatkla. Krejčíř tak skončil opět ve vazbě.

Soud v Johannesburgu 6. července rozhodl o Krejčířově propuštění na kauci ve výši tří milionů korun. Vydávací řízení s Krejčířem začalo 13. září. Soud při něm zmírnil podmínky, za nichž podnikatele propustil na kauci z vazby.

Soud nakonec Krejčíře nevydal. V této věci měl soud rozhodnout již loni 14. prosince. Soudce se však tehdy omluvil, že rozhodnutí neučiní, neboť na něj neměl dostatek času. Dále oznámil, že právní postavení ČR v procesu se zkomplikovalo tím, že Krejčíř požádal v JAR o politický azyl. Řízení o něm běží souběžně se soudem o vydání. Toto rozhodnutí ale zdaleka není konečné, podle místních pozorovatelů může celý případ skončit až v horizontu několika let.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...