Americké vojenské letadlo zavinilo v Itálii smrt 20 lidí

Cavalese (Itálie) - V horském letovisku Cavalese nedaleko Trenta v italských Dolomitech přeseklo 3. února 1998 nepřiměřeně nízko letící americké průzkumné vojenské letadlo nosné lano kabinové lanovky. Jedna kabina se zřítila do stometrové hloubky. Bylo v ní dvacet turistů z Itálie, Německa, Belgie a Nizozemska. Všichni zahynuli. Pilot Richard Ashby se svým strojem EA-6B Poder zadním kormidlem protrhnul nosné lano, ale podařilo se mu v pořádku přistát na základně v Avianu. Pilot odmítnul odpovídat před italským soudem a byl později souzen z neúmyslnéno zabití a zabití z nedbalosti v Severní Karolíně. Porota uznala argumenty obhajoby, že pilot neměl lanovku zakreslenou na mapě a navíc mu prý nefungoval výškoměr.

Žádný z viníků neštěstí nebyl nikdy potrestán. Pouze pilota letounu poslal v květnu následujícího roku americký vojenský soud na šest měsíců do vězení - ovšem za to, že nechal zničit videozáznam osudného letu, který toto neštěstí dokumentoval, a bránil tak vyšetřování. Za to, že způsobil smrt dvaceti lidí, ho týž soud dva měsíce předtím v plném rozsahu zprostil viny.
 
Tragédie vyvolala protiamerické demonstrace v celé Itálii. Politici požadovali odchod všech amerických vojáků ze svého území. Tehdejší prezident Bill Clinton se musel Italům několikrát omluvit.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...