Navždy odešel herec Josef Hlinomaz

Praha - Josef Hlinomaz si za svůj život na divadle, v televizi a zejména ve filmu zahrál na desítky postav. V naprosté většině případů se na plátně jen mihnul. Byl to mistr malých či vedlejších rolí. Jeho herecký styl, který byl neobyčejně zemitý, ho předurčoval zejména hrát postavy komické ba přímo parodické. Josef Hlinomaz zemřel 8. srpna 1978 v nedožitých 64 letech na infarkt během dovolené v chorvatském Splitu. Od mládí se v něm střetávaly dvě touhy, dvě umělecká nadání - k malířství a k herectví. Hlinomazova naivismem inspirovaná výtvarná díla jsou dodnes vystavována v četných galeriích. Jednu z jeho sbírek vlastní Severočeská galerie v Litoměřicích.

Konzervatoř ukončil v roce 1940 a první angažmá získal v Kladně. Poté hrál v Divadle satiry. Účinkoval také na prknech pražského ABC a v Národním divadle. V 50. a 60. letech působil v estrádních a zábavných pořadech.

Z dlouhého výčtu Hlinomazových rolí patří k nejvýraznějším zuřivý pistolník Grimpo ve filmu Limonádový Joe, hostinský Palivec v Dobrém vojáku Švejkovi nebo zápasník Čongr v Lidech z maringotek. Ve filmu si Hlinomaz nikdy nezahrál hlavní roli. Svůj umělecký talent však uplatnil i na divadle a v malířské tvorbě.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...