Jiří Hájek - disident, právních a mluvčí Charty 77

Praha - Ačkoli právník, historik, diplomat a politik Jiří Hájek zastával před rokem 1968 řadu vysokých politických funkcí, v sedmdesátých letech patřil k čelným představitelům opozice proti totalitnímu režimu. Tento obhájce lidských práv, který byl jedním z mluvčích Charty 77, vychoval a ovlivnil řadu význačných osobností. Profesor Jiří Hájek, držitel mnoha vyznamenání, zemřel 22. října 1993 po krátké těžké nemoci.

 Narodil v roce 1913 v Krhanicích v okrese Benešov. Již během studií na Právnické fakultě Univerzity Karlovy pracoval ve studentském hnutí a aktivně se stavěl proti fašismu. Po obsazení Čech a Moravy nacisty v březnu 1939 působil v různých ilegálních organizacích, především v Informační službě národního osvobození. V roce 1939 byl však zatčen a odsouzen ke 12 letům vězení. Propuštěn byl až v květnu 1945.

Již před válkou byl Hájek členem sociální demokracie. Po jejím sloučení s KSČ v roce 1948 byl zvolen do ústředního výboru KSČ a jeho členem zůstal až do roku 1969. V letech 1955 až 1958 pak působil jako velvyslanec ve Velké Británii, poté jako náměstek ministra zahraničních věcí a do roku 1965 byl stálým zástupcem Československa u Organizace spojených národů. Do roku 1968 byl pak ve fuknci ministra zahraničí.

Po svém projevu v Radě bezpečnosti OSN v srpnu 1968, kde ostře odsoudil vpád vojsk Varšavské smlouvy, byl z funkce ministra zahraničí odvolán a o dva roky později vyloučen z KSČ. V sedmdesátých letech pak Hájek vystupoval proti normalizaci a v roce 1977 se zúčastnil zakládání Charty 77, spolu s Václavem Havlem a Janem Patočkou se stal jedním z mluvčích. V letech 1988 až 1992 byl Hájek předsedou Československého helsinského výboru.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...