Roland Ratzenberger zemřel při závodech F1 v San Marinu

San Marino - Černým písmem je v historii motoristického sportu zapsán poslední dubnový víkend roku 1994. Na rozpálené trati Velké ceny San Marina vozů formule 1 vyhasly životy dvou pilotů - Rolanda Ratzenbergera a o den později Ayrtona Senny. Pilot formule 1 Roland Ratzenberger zemřel 30. dubna 1994, když v rychlosti 300 km/h vyletěl z dráhy a narazil do bariéry.

Třiatřicetiletý rakouský pilot neměl s vozy F1 příliš zkušeností. Do roku 1986 pracoval jako mechanik, později poměrně úspěšně závodil v cestovních vozech a japonské formuli 3000. Za podpory monackého manažera Barbara Behlaua podepsal před sezonou 1994 smlouvu na pět startů za stáj formule 1 Simtek. Závod v Imole měl být třetím z nich, když se do prvního nekvalifikoval a druhý dokončil se ztrátou na posledním místě.

V kvalifikaci na sanmarinský závod se Ratzenberger na moment ocitl mimo trať v úseku Acqua Minerale, přičemž poškodil přední přítlačné křídlo svého monopostu. Pokračoval však dál, až do rychlé pravotočivé Villeneuvovy zatáčky ústící do vlásenky Tosa. Zde s vozidlem vyletěl v rychlosti 300 km/h z dráhy a narazil do bariéry. Pilot byl na místě mrtev.