Obce u Dukovan zvedly daň z nemovitostí, ale část lidem vrátí

Dukovany - Majitelé realit v Dukovanech a Rouchovanech na Třebíčsku letos zaplatí pětkrát vyšší daň z nemovitostí než před rokem. Obě obce loni rozhodly o maximálním možném navýšení daně z toho důvodu, že mají na svém území rozlehlý areál dukovanské jaderné elektrárny. Majitelů nemovitostí se nakonec ale zvýšení daně nedotkne - na základě dokladu o zaplacení daně dostanou čtyři pětiny z částky zpět. Nejvíce „škodá“ tedy bude samotná elektrárna - místo loňských tří milionů zaplatí patnáct.

Daň z nemovitostí by lidé měli zaplatit finančnímu úřadu v květnu. Peníze se jim budou vracet v červenci a v srpnu, jako příspěvek na údržbu jejich nemovitostí, přiblížil dukovanský starosta Miloš Kudera. Dodal, že letos se bude dotace týkat všech majitelů domků. V příštím roce by o ni mohli přijít ti, kteří se evidentně o vzhled svých obydlí nestarají.

Nově jsou od daně z nemovitostí osvobozeny zemědělské pozemky. I tak se rozhodnutí o navýšení daně z nemovitosti oběma obcím vyplatí, a to kvůli platbě, kterou elektrárenská firma ČEZ odvede za jadernou elektrárnu. Dukovany měly loni celkový příjem z daně z nemovitostí kolem 3,3 milionu korun. Přes plánované vracení části peněz občanům letos obec počítá s navýšením těchto příjmů asi o šest milionů. Podle Kudery však část vybraných financí přijde na účet obce až ke konci roku, protože ČEZ neodvádí daň najednou, platby má rozděleny. Podle mluvčího elektrárny Dukovany Petra Spilky bude daň oproti loňsku činit po pětinásobném navýšení patnáct milionů korun. V Dukovanech už vědí, co se zbylými penězi udělají - půjdou na dokončení kanalizace, zvelebení školy a novou hasičárnu.

Zvýšit koeficient daně z nemovitostí mohly obce poprvé od tohoto roku. Na Vysočině tak zatím daň stoupla hlavně ve větších sídlech, zpravidla na dvojnásobek. Takové navýšení schválilo i město Havlíčkův Brod, nová vyhláška tam ale bude platit až od roku 2010.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...