Michal Hašek zůstane hejtmanem i poslancem

Brno - Jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD) se definitivně rozhodl, že bude hejtmanem a zároveň poslancem. Řekl to dnešnímu Právu. Podle listu je Haškovou ambicí být spojovacím mostem mezi centrální politikou a regiony. Poslanecký plat dá na charitu a sociální projekty. Mandát ve sněmovně získal v květnu díky preferenčním hlasům a už dříve řekl, že do konce června oznámí, kterou z obou funkcí si nechá.

Michal Hašek (ČSSD)

Pozice hejtmana není pouze o tom sedět v brněnské kanceláři a podepisovat dokumenty, ale také znát dobře kraj a umět vyjednávat jeho priority ve sněmovně, ve vládě nebo v senátu.

"Chci nadále zastávat pozici hejtmana Jihomoravského kraje, to samozřejmě bude záviset také na výsledku koaličních jednání, která aktuálně probíhají v Brně s KDU-ČSL. Jako hejtman mohu být předsedou

Video Michal Hašek (ČSSD) o svém rozhodnutí zůstat hejtmanem i poslancem
video

Michal Hašek (ČSSD) o svém rozhodnutí zůstat hejtmanem i poslancem

Michal Hašek (ČSSD) o svém rozhodnutí zůstat hejtmanem i poslancem

Bývalý hejtman a možný budoucí koaliční partner Stanislav Juránek (KDU-ČSL) k souběhu funkcí

Reakce Jiřího Kadrnky na zastávání obou funkcí Michala Haška

Asociace krajů ČR. Svým kolegům na jednání v Olomouci chci oznámit své rozhodnutí zároveň zastávat poslanecký mandát," řekl Hašek dnešnímu Právu. Jednání hejtmanů se koná dnes.

Jiří Kadrnka (ODS)

Rozhodnutí pana Haška znamená, že Jihomoravský kraj nemá hejtmana.

Podle Práva zdůvodnil Hašek svoje rozhodnutí například tím, že bude třeba nastavit komunikaci mezi budoucí pravicovou vládou a kraji, které kromě Prahy ovládá ČSSD.

Stanislav Juránek (KDU-ČSL)

Nechceme nikoho kádrovat, ale dělat dobře práci hejtmana a poslance nejde.

Hašek oba posty zároveň zastával už po předloňských krajských volbách. Tehdy přiznal, že zvládat obě práce najednou je náročné a ze sněmovny odešel.

Haškovi na jihu Moravy uvolnil ruce pád koalice s ODS. Občanští demokraté tlačili na Haškovo rozhodnutí, zda chce politiku dělat na hejtmanství, nebo v Praze, a když ho neoznámil, z koalice vystoupili. Nyní ČSSD jedná o nové s lidovci.