Ve Zlíně hořel obří bytový komplex

Zlín – Záchranáři dnes zápolili s požárem obřího bytového domu, takzvaného I. segmentu, na největším zlínském sídlišti Jižní svahy. Hořel byt v jednom z horních pater, zhruba třicítku obyvatel z vyšších pater stačili záchranáři včas evakuovat. Příčinu požáru zkoumá vyšetřovatel hasičů. Zhruba po hodině od vzniku požáru se ho podařilo uhasit.

Podle mluvčího krajských hasičů Iva Mitáčka byl požár bytu v předposledním patře domu již lokalizován. Asi 30 lidí bylo postupně evakuováno pomocí výškové techniky, ale také na rukách přes vnitřní schodiště. Šlo především o starší nebo nepohyblivé osoby. „Museli jsme například odnést pána, který byl po mrtvici a nemohl chodit,“ uvedla Bartíková. Evakuované preventivně prohlédli zdravotníci. „Při požáru a zásahu nebylo zatím zjištěno žádné zranění,“ uvedl mluvčí hasičů Ivo Mitáček. Zejména starším lidem, které událost značně zasáhla, poskytovala pomoc psycholožka hasičů.

Mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček:

„V době vzniku požáru byly doma údajně dvě děti. Těm se podařilo včas dostat do bezpečí a byt opustit. Později byly děti převezeny strážníky za jejich matkou, která byt opustila asi 15 minut před jeho vznikem.“

Video Telefonát Luboše Dostála
video

Telefonát Luboše Dostála

Velkokapacitní domy na sídlišti Jižní svahy - tedy I. a II. segment, byly postavené v letech 1978 a 1983. V každém domě je 360 bytů. V posledních letech zde město za desítky milionů korun vyměnilo okna a balkonové dveře, opravilo a zateplilo balkony v celém I. a v necelé polovině II. segmentu. Pro větší bezpečnost obyvatel v obou domech radnice zřídila vrátnice.