Myslivci z Břeclavska mají zapovězené hony. Drobné zvěře je málo

Břeclavsko - Myslivci z jižní Moravy si letos v zimě moc nezastřílí. Zvěře je v lesích čím dál méně. Kdysi adrenalinové lovy tak dnes připomínají spíše poklidné procházky přírodou. Vůbec nejméně je bažantů a zajíců, na jejichž úbytku se podepsalo příliš vlhké a chladné počasí v loňském roce. Čerstvě narozená mláďata totiž hynula na podchlazení.

Oblast Zaječí na Břeclavsku - už podle názvu se dá vytušit, že tato pole byla dříve plná drobné zvěře. Dnes je tam pusto. „Pár let zpátky jsme tady lovili kolem tří až čtyř set zajíců ročně. V minulém roce žádného a pouze čtyři bažanty,“ posteskl si předseda břeclavské myslivecké komise Karel Varmuža.

Povodně, vlhké a chladné jaro - v takových podmínkách spousta zvířat vůbec nezahnízdila, a když už, jejich mláďata dlouho nepřežila. Přírůstek zvěře za minulý rok je podle myslivců minimální. „Byl vyhlášen zákaz honů. Zaměřili jsme se teď na lov škodné zvěře a na krmení a údržbu krmelců,“ řekl myslivec.

Video Předseda Břeclavské myslivecké komise Karel Varmuža o úbytku drobné zvěře
video

Předseda Břeclavské myslivecké komise Karel Varmuža o úbytku drobné zvěře

Takovou situaci místní myslivecká sdružerní na Břeclavsku nepamatují. Jestli se jim podaří stavy drobné zvěře opět vrátit do normálu, si nikdo netroufá odhadnout. Hony tak pro myslivce mohou zůstat zapovězené i v několika následujících letech.