„Soudní znalci obou úřadů se nakonec shodli na částce necelých tří milionů korun za první pololetí roku 2006. Držovice ale stále po Prostějovu požadují dalších pět a půl milionu, které si vypočítali ze sdílených daní,“ uvedla místostarostka Prostějova Ivana Hemerková (ODS).
Držovice a Prostějov se proti sobě u soudu poprvé postavily loni v srpnu. Obec se současnými dvanácti sty obyvateli od Prostějova odešla v polovině roku 2006, vyrovnání ale počítalo s odtržením až na jeho konci. Držovice tvrdí, že Prostějov byl v polovině roku o 30 milionů korun bohatší než na konci roku, a tak by chtěly, aby se jejich věno počítalo z vyšší částky.

Vyjádření místostarostky Prostějova Ivany Hemerkové (ODS)
„V době, kdy se Držovice odtrhly, ještě nehospodařily samostatně. Prostějov jim ještě dlouho vedl účetnictví, staral se o osvětlení a údržbu veřejných prostranství, zajišťoval fungování mateřské školky a tak dále,“ vypočetla Hemerková. K definitivnímu předání majetku navíc došlo až v únoru následujícího roku. Z tohoto pohledu se Prostějov domnívá, že vypořádání ve výši tří milionů je dostačující. „Pokud to zástupci Držovic odmítnou, budeme muset spor předat k posouzení nezávislému soudu,“ dodala místostarostka.
„Požadujeme, aby nám Prostějov předložil, jaké měl s obcí Držovice v druhé polovině roku 2006 ještě výdaje. Ty jsme samozřejmě připraveni odečíst z našeho nároku,“ vzkázala prostějovským úředníkům advokátka Držovic Jana Zwyrtek Hamplová. Držovice od svých požadavků jen tak neustoupí a naděje na mimosoudní vyrovnání je po dnešku mizivá.
Prostějov v lednu poprvé uznal, že dal Držovicím méně, než měl
Držovice si nechaly posudek vypracovat kvůli stanovisku prostějovského okresní soudu, který označil jejich žalobu za neúplnou a neurčitou. Prostějov se začal bránit a nechal si zpracovat posudek také. Zastupitelé Prostějova v něm poprvé uznali, že při dělení majetku odtržené Držovice ošidili o necelé tři miliony korun. V posudcích obou úřadů ale padly odlišné závěry. Držovičtí stále trvají na částce 9,5 milionů.