Tomáš Hradil, předseda Hnutí Brontosaurus ČR připustil, že s rekonstruováním sakrálních památek neměli členové moc zkušeností. Přesto se dobrovolníkům po šesti letech podařilo boží muka, zasvěcená sv. Kláře a sv. Františkovi, úspěšně obnovit. Samota v Holendrech většině lidí už nic neříká, ale někteří z obyvatel nedalekého Chebzí – místní části Písečné – si domy vybavují. Mezi takové starousedlíky patří i Alfred Wolf, který se na osadu přijel podívat a představit si anonymní tváře těch, kteří v domech kdysi žili.
Boží muka v Holendrech ovšem nejsou jedinou samotou, které se Hnutí Brontosaurus pokusilo vrátit život. Hodiny usilovné práce strávili dobrovolníci i v zaniklých osadách Zastávka a Hřibová poblíž Uhelné. Po odsunu Němců tu zůstaly jen základy domů a okolí zarostlo. Kdysi rušný život tu připomínaly jen vzrostlé ovocné stromy. „ Po několika hodinách práce na víkendových akcích se z toho chaosu vynořil krásný očištěný sad a odměnou nám byla úroda a jablíčka,“ objasnila Barbora Odložilová z Hnutí Brontosaurus způsob, jakým probíhalo čištění sadu.
Kromě oživení zaniklých samot nyní desítky dobrovolníků pracují na horském okruhu naučné stezky Vincence Priessnitze v okolí Studničního vrchu.