Rekonstrukce přišla ČEZ na přibližně 360 milionů korun. Opravu nařídili technici pouhých 11 let po zprovoznění díla. Přehradní nádrž byla postavena ze špatného materiálu a její technický stav se výrazně zhoršoval. Nesprávně použité kamenivo porušovalo těsnost pláště.
ČEZ musel kvůli opravám vypustit horní nádrž, která pojme téměř tři miliony metrů krychlových vody. Samotná oprava spočívala v odfrézování osmi centimetrů stávající těsnící vrstvy asfaltobetonového pláště na svazích nádrže a položení nové vrstvy o výšce osmi a místy až deseti centimetrů. Dělníci tedy museli odtěžit a znovu navézt zhruba dvacet tisíc tun materiálu. Podle Zdeňka Saturka ze společnosti ČEZ byla nejtěžší právě koordinace dopravy a odvozu materiálu.
V energetické soustavě mají Dlouhé Stráně funkci jak při využití přebytku energie, která slouží pro přečerpání vody z dolní do horní nádrže, tak v období nedostatku energie, kdy elektrárna může během několika desítek vteřin začít vyrábět elektřinu a dodávat ji do sítě. Pro srovnání - spuštění jaderné elektrárny trvá několik dní, tepelná elektrárna se rozjíždí na plný výkon několik hodin.
Dlouhé Stráně patří k vyhledávaným stavebně-technickým památkám, loni je navštívilo více než 60.000 lidí. Horní nádrž přečerpávací elektrárny má velikost jako 9 fotbalových hřišť a objem téměř tři milióny kubíků. Do dolní nádrže voda padá z výšky 534 metry a pohání dvě reverzní Francoisovy turbíny o výkonu 650 megawattů. Stavba elektrárny začala v roce 1978. Do provozu byla uvedena o 18 let později.
