Dramatické zasedání Konfederace politických vězňů v Olomouci

Olomouc – Dramatický začátek mělo dnes v Olomouci zasedání Konfederace politických vězňů. Její zástupci totiž hned ráno odmítli do sálu vpustit bývalého důstojníka BIS Vladimíra Hučína, který je jedním z místopředsedů této organizace. Jeho příznivci okamžitě vyvolali slovní potyčku s vedením konfederace a došlo i na výhrůžky a pěsti. Zasáhnout nakonec musela městská policie.

Příznivci bývalého důstojníka BIS Vladimíra Hučína chtěli dosáhnout vpuštění do sálu, aby mohli upozornit na problémy uvnitř konfederace. „To je absurdní, co se tady děje dvacet let po listopadu. To je infiltrované vedení politických vězňů lidmi, kteří tam nemají co dělat,“ poukázal příznivec Vladimíra Hučína Jan Šinágl. Podle Vladimíra Hučína se báli toho, co by tam bylo řečeno. Konfederace politických vězňů prožívá v současnosti hlubokou krizi.

Současné předsednictvo však tvrdí, že Vladimír Hučín a jeho příznivci nemají na sněmu co dělat. Nejsou to političtí vězni, pouze provokují a snaží se celou organizaci zesměšnit. „Objevují se různé živly, o nichž nevíme – jako tento pán, který se tady vynořil. Není to politický vězeň,“ vysvětluje místopředseda Konfederace politických vězňů František Šedivý.

Konfederace sdružuje na čtyři tisíce lidí. Její členkou je také jednaosmdesátiletá Anna Honová. Ve vězení strávila dva a půl roku za údajné maření úředního výkonu a přepisování letáků. Její příběh patří k těm šťastnějším. Sama říká, že jí ve vězení nebili. Vždy se snažila poukázat na fakt, že bít ženu není žádná odvaha.

„V této zemi je pořád ještě hodně lidí nepoučitelných a právě na ně se snažíme zaměřit naši pozornost,“ dodala Naděžda Kavalírová, předsedkyně Konfederace politických vězňů. Olomoucké setkání bývalých politických vězňů má za úkol zhodnotit své působení za uplynulé dva roky, asi nejdůležitějším bodem programu pak bude volba nového vedení. Nové předsednictvo budou znát členové Konfederace politických vězňů zítra dopoledne.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...