V olomoucké vodárně se znovu rozjela parní čerpací stanice

Olomouc - Parní čerpací stanice z roku 1889 se dnes znovu rozjela v olomoucké vodárně. Původní stroj, který více než sedmdesát let zásoboval krajské město pitnou vodou, uvedli do chodu pracovníci vodárny. Čerpací stanice byla hlavním lákadlem Dne otevřených dveří.

Více než sto let stará parní čerpací stanice patřila v době svého vzniku k nejvýkonnějším svého druhu. Stroj o výkonu devadesát koňských sil přečerpal třicet litrů vody za sekundu. Sestrojen byl v Praze a do Olomouce jej musel přepravit vlak. Mistr střediska výroby vody Roman Hlaváč přibližuje historii zařízení. Jako první se postavily základy, potom byl osazen parní stroj a teprve potom byla stanice zastřešena.

Technická památka, jejíž součástí byla dříve také kotelna, přilákala desítky zvědavců, většinou přišli ze zvědavosti. Velký zájem byl ale také o rozbor vody, který olomoucká vodárna nabízí. Návštěvníci chtějí vědět, jak kvalitní vodu pijí. Voda některých je srovnatelná s kojeneckou. Lidé mohli nahlédnout do celého procesu zpracování vody - od úpravy pitné až po čištění odpadních vod.

Kromě olomoucké si zájemci mohli prohlédnout úpravnu vody a čistírnu odpadních vod také v Prostějově a ve Zlíně.