Hasiči soutěžili o titul

Ostrava – Titulem nejtvrdší mezi hasiči v Česku se pyšní Tomáš Lehký z pardubického týmu. Za pouhých 5 minut a 12 sekund vystoupal v plné výzbroji po pěti stech padesáti schodech na vrchol ostravské radnice. V soutěži bodovaly i ženy. Sportovní soutěž profesionálních hasičů TFA (Toughest Firefighter Alive – volně: Nejtvrdší hasič přežívá) vznikla na počátku 90. let minulého století a je zřejmě nejblíže jejich skutečnému povolání. Cílem účastníků je v plném vybavení překonat různé překážky a vyběhnout výškovou budovu.

Účastníci jsou v sedmdesátimetrové výšce a přece téměř na dně sil. A to mají kromě schodů za sebou i takové lahůdky, jako je vytahování dvacetilitrového sudu na pětimetrové lešení nebo vlečení osmdesátikilové figuríny. Ti nejlepší dosahují času kolem pěti minut. Netrénovaný člověk by to zvládl jen těžko, pokud by vůbec uzvedl kladivo a přelezl zeď, čekali by na něj na věži minimálně do soumraku. „Co se týká vytrvalosti, na některé chlapy máme, menší fyzická síla je však znát,“ uvedla Kateřina Bobotová z PČR Ostrava – Mariánské Hory.

O nejtvrdšího hasiče se u nás soutěží už deset let. „Především chceme lidem ukázat, co všechno naši kluci zvládnou. Tady v podstatě o nic nejde, ale při zásahu na nich leží obrovský stres, protože jde skutečně o život. A oni jsou jediní, kteří mohou lidem pomoct,“ prohlásil organizátor a spoluzakladatel soutěže v ČR Vladimír Vysocký z HZS MSK Ostrava.

Video Reportáž Marty Pilařové
video

Reportáž Marty Pilařové

Ze sedmdesáti soutěžících doběhlo až nahoru šedesát, to je určitě dobrá zpráva pro ty, kteří pomoc hasičů budou někdy potřebovat.

Soutěž hasičů
Soutěž hasičů