Obyvatelé Orlové se už nebudou muset bát metanu

Orlová - Orlová bude lépe ochráněná proti metanu. Ve staré části města vyrostly nové odvětrávací komíny a odsávací stanice. Město dokončilo druhou část projektu protimetanových opatření a získalo od státu dalších 80 milionů korun na zabezpečení problémové oblasti na následujících 10 let. Naposledy metan vyděsil obyvatele Orlové před rokem. Po varovném signálu čidla musela mladá rodina okamžitě opustit svůj domov.

Dědictví po mnohaleté těžbě uhlí - metan unikající z podzemí - je v Orlové pod kontrolou. „Bylo dobudováno dalších několik vrtů a hlavně třetí automatická odsávací stanice, která řeší východní část staré historické části Orlové,“ říká místostarosta Orlové Radislav Mojžíšek. Podle vedoucího odboru degazace společnosti Green Gas DPB Karla Frömla se postavením těchto zařízení zvýšila bezpečnost oblasti a lidé se mohou cítit mnohem bezpečněji.

Boj s metanem v Orlové stál v posledních letech už téměř 100 milionů korun a ukázalo se, že to stále nestačí. Meziresortní komise pro řešení revitalizace Moravskoslezského kraje ale schválila městu dalších 80 milionů korun na následujících 10 let. „To znamená, že bychom už mohli realizovat to, co je v územním plánu, to je dobudování historického centra a navázání na novou Orlovou,“ prozrazuje plány města Radislav Mojžíšek.

Před rokem vyděsil metan obyvatele Orlové zatím naposledy. Plyn si našel cestu na povrch prasklinou v podlaze, čidlo v domě spustilo poplach a mladá rodina musela okamžitě opustit svůj domov. Bydlet nebo podnikat ve Staré Orlové nebude snadné ani v budoucnu, čidla totiž musí mít téměř všechny domy. „Já už jsem si zvykl, ale manželka, když to zahouká, tak je z toho vyděšená dost,“ popisuje život v Orlové podnikatel František Pejchal. Další vrty zatím nejsou v plánu. Většina z 80 milionů korun tak půjde na provoz a údržbu stávajících zařízení.

/*json*/{"map":{"lat":49.8667593208,"lng":18.3471679688,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.846503,"lng":18.430503,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/