Bývalý prezident HC Sareza Ivo Mocek před soudem

Ostrava - Ze dvou majetkových trestných činů se před Krajským soudem v Ostravě začal zpovídat bývalý jednatel městské společnosti Sareza Ivo Mocek. Podle obžaloby se v letech 2006 až 2007 dopouštěl nekalého jednání při uzavírání obchodních smluv. Mocek svou vinu popírá. Za zneužití informací v obchodním styku a porušování povinnosti při správě cizího majetku mu hrozí pět let.

Státní zástupce společně s kriminalisty Mocka podezírají, že při uzavírání smluv s nadnárodní společností Coca-Cola upřednostňoval na úkor městských společností soukromou firmu HC Sareza, v níž ve stejné době zastával pozici prezidenta. „Měl uzavřít smlouvu se společností Coca-cola, a to takovým způsobem, aby společnost HC Sareza získala výrazně vyšší plnění, než na jaké měla mít nárok,“ uvedl státní zástupce Vít Koupil. „Dost těžce se mě to dotklo, protože mě to pronásleduje už několik let. Necítím žádnou vinu,“ vyjádřil se obžalovaný Ivo Mocek.

Ivo Mocek měl podle obžaloby pro soukromou společnost HC Sareza vyjednat výrazně vyšší provize, než jaké dohodnul pro městskou firmu. Přitom obě firmy pro Coca-Colu vykonávaly shodnou činnost. Zároveň je Mocek stíhaný za to, že v letech 2005 až 2007 využíval pro účely soukromé firmy HC Sareza tři zaměstnance městské společnosti. Ačkoliv muži pracovali výhradně pro soukromou firmu, Mocek je vyplácel z prostředků společnosti městské. Ta za ně odváděla i zdravotní a sociální pojištění.

„Společnost Sareza je stoprocentně vlastněna městem, kdežto společnost HC Sareza vlastněna městem není, takže by se dalo říct, že docházelo k netransparentnímu odvedení peněz z městské společnosti,“ tvrdí státní zástupce Vít Koupil. Městská společnost Sareza tak podle žalobce přišla o více než 900 tisíc korun. „Soud bude v rámci projednávání a rozhodování věci vycházet mimo jiné ze svědeckých výpovědí, dále důkazů znaleckými posudky, listinami a případně dalších důkazů,“ uvedla tisková mluvčí Krajského soudu v Ostravě Lucie Böhmová. Hlavní líčení potrvá do 18. února. Vzhledem ke složitosti případu zatím nelze odhadnout, jestli ten den padne i rozsudek.

Ivo Mocek před soudem
Ivo Mocek před soudem