Prostějov chce vyjednávat o obchodním domu

Prostějov – Radní v Prostějově hledají způsob, jak zabránit případné demolici budovy bývalého zásilkového obchodu DONA, který je součástí ojedinělého souboru prostějovské meziválečné funkcionalistické architektury. Radnici se navíc nelíbí, že by na stejném pozemku měl následně vyrůst objekt nižší, než jsou okolní stavby. Zástupci města chtějí zahájit jednání s vietnamským majitelem domu.

V letech 1938 až 1939 nechal budovu postavit jako svoji továrnu velkopodnikatel s oděvy Jan Nehera. Za socialismu tady vzkvétal zásilkový obchodní dům DONA, v současnosti je však v provozu už pouze přízemí. „Má velkou cenu, je součástí ojedinělého souboru prostějovské meziválečné funkcionalistické architektury,“ uvedl ředitel Muzea Prostějovska Miroslav Chytil. Objekt, který není na seznamu nemovitých kulturních památek, dnes vlastní vietnamský podnikatel. Jednou z variant řešení, která městu předložil, je demolice stávající budovy a na jejím místě výstavba nové. Její podoba se však zástupcům města vůbec nelíbí. „V prvním návrhu, který jsme viděli, je pouze přízemí, kde by měly být obchody a na úrovni prvního patra velké reklamní plochy. To se nám zrovna moc nelíbilo,“ doplnila místostarostka Prostějova Alena Rašková (ČSSD). Zástupce majitele budovy Lam ale považuje obavy radnice za zbytečné a předčasné, demolice a výstavba přízemního objektu je podle něho pouze jednou z možností: „Je to jenom plán, je to jedna možnost jako záměr podnikání.“

Přestože prostějovští nemají žádné páky, jak případnému zboření a stavbě nové nižší budovy zabránit, chtějí s majitelem o další budoucnosti zástavby jednat. „Oni jsou legálními majiteli tohoto objektu a jim bylo vydáno stavební povolení naprosto v souladu se zákonem. Takže město může pouze apelovat, aby zvážili a třeba to přehodnotili,“ podotkla místostarostka Prostějova za ODS Ivana Hemerková a zástupce Lam dodal: „Teď musíme zvažovat všechny možnosti.“

2 minuty
Reportáž Evy Knajblové
Zdroj: ČT24

Kdy přesně spolu obě strany zasednou k jednacímu stolu, není zatím jisté.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...