Vojáci, kteří cvičili afghánskou armádu, dostali vyznamenání

Praha – Ministr obrany Alexandr Vondra dnes vyznamenal vojáky druhé jednotky OMLT, která v afghánské provincii Vardak letos od dubna do října cvičila příslušníky místní armády. Při ceremoniálu v památníku na pražském Vítkově vojáci vzpomínali na své dva kolegy, kteří nasazení v Afghánistánu zaplatili životem.

„Tato rotace ve Vardaku byla výjimečná především tím, že se vždycky modlíme a přejeme si, aby se domů vrátil stejný počet vojáků, jako odjíždí. A tentokrát se dva nevrátili,“ uvedl po předání medailí Vondra. „Byla výjimečná i tím, že jednotka působila ve značně těžkých podmínkách, a dokonce byl zraněn její velitel,“ dodal ministr.

Náčelník generálního štábu Vlastimil Picek uvedl, že zkušenosti této jednotky i jejích předchůdců pomohou při nasazení dalších českých vojáků ve Vardaku. „Sebelepší příprava ale nenahradí danou situaci, která momentálně v Afghánistánu panuje,“ tvrdí Picek.

Česká OMLT obnovuje afghánskou armádu

České jednotky OMLT (Operational Mentoring and Liaison Team) v Afghánistánu působí pod mandátem mezinárodní operace ISAF. Jejich úkolem je cvičit, školit a instruovat vojáky peších jednotek o síle praporu. Podílejí se tak na obnově a zvýšení operačních schopností Afghánské národní armády.

Ve druhé jednotce OMLT ve Vardaku celkem sloužilo čtyřiapadesát českých vojáků, její jádro tvořili příslušníci 73. tankového praporu z Přáslavic, kteří byli doplněni odborníky z dalších sedmi jednotek. Začátkem října operační úkol převzala 3. jednotka pod velením podplukovníka Zdeňka Mikuly.

Vojáci z rukou ministra obdrželi medaile Za službu v zahraničí, čestné odznaky Za zásluhy a Záslužné kříže ministerstva obrany. Zároveň si připomněli památku dvou padlých kolegů. Robert Vyroubal zahynul poté, co jeho obrněný vůz najel na nastraženou výbušninu. Adrian Werner zemřel v olomoucké nemocnici na následky střelného poranění, které utrpěl při útoku nepřátel na českou předsunutou základnu ve Vardaku.

Medaile Za službu v zahraničí
Zdroj: Vít Šimánek/ČTK

„Věděli jsme, do čeho jdeme. Viděli jsme, že prostor je velice náročný, protivník to má vymyšlené a je zkušený,“ poznamenal velitel druhé jednotky Michal Kucharský. Předností jeho vojáků podle něj byla dobrá psychická připravenost, která jim pomohla překonat i ztrátu kolegů. „Chtělo to pouze krátkou dobu, než jsme se jako jednotka vyrovnali s tím, že jsme přišli o kamaráda,“ uvedl velitel.

„Prostě to mám vymazáno z paměti“

Sám Kucharský byl v misi zraněn. Jel ve stejném obrněném vozidle, v němž zahynul Vyroubal. Velitel se přes nabídku evakuace do ČR vrátil do služby i s prasklou plící, vykloubeným ramenem a dvěma zlomenými žebry. Dalším, kdo byl při výbuchu nástražného zařízení těžce zraněn, byl rotný Ivan Vorel. „Jeli jsme v automobilové koloně na setkání mezi českým velením, Američany a Afghánci. Při jízdě v koloně nás vyhodili do povětří,“ popsal tichým hlasem voják, který se z následků zranění stále zotavuje.

Vyznamenaní vojáci z Afghánistánu
Zdroj: Vít Šimánek/ČTK

„Po incidentu si nepamatuji vůbec nic. Ani ten den, kdy se nám to stalo. To mám prostě vymazáno z paměti,“ řekl rotný Vorel. Po zranění se probudil až v Ústřední vojenské nemocnici, kam ho dopravil armádní letecký speciál. Následkem výbuchu měl poraněnou páteř. Lékaři vynaložili velké úsilí, aby ho udrželi při životě. „Péče byla na vynikající úrovni. Chtěl bych samozřejmě poděkovat všem lidem, co se snažili o záchranu mého života a co mi pomohli,“ dodal.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...