Soud zprostil muže obžaloby z loňského požáru skladu svíček

Brno – Krajský soud v Brně zprostil obžaloby pětatřicetiletého Romana Zabloudila. Loni v květnu měl v Hrušovanech u Brna v opilosti polít benzínem a zapálit novinový stánek, od kterého vzplál sklad svíček. Ze dvou hal zbyly jen obvodové zdi, veškeré uskladněné zboží lehlo popelem. Škoda přesáhla 25 milionů korun. Podle soudu se ale neprokázalo, že čin opravdu spáchal.

„Jsem šťastný. Nečekal jsem, že to takto dopadne,“ řekl Zabloudil těsně po přečtení rozsudku. Domnívá se, že byl osudnou noc ve špatnou dobu na špatném místě.

Jako hlavní svědek proti němu stál Jiří Kovář, který tvrdil, že k výpovědi byl donucen policií. Znalecký posudek o něm hovoří jako o nevyrovnaném a nespolehlivém člověku s tendencí zkreslovat výpovědi. Věrohodnost jeho výpovědi proto označila soudní znalkyně Alena Michalová za velmi nízkou. Právě to byl jeden z důvodů, proč soud shledal Zabloudila nevinným. Kovář totiž svoji výpověď dvakrát změnil, což snížilo důvěryhodnost jeho svědectví. Podle Zabloudila si Kovář průběh událostí oné noci vymyslel.  „Nevěřím jeho výpovědi, lže a chce mě dostat do kriminálu,“ vypověděl už dřív Zabloudil před soudem.

Video Zabloudil byl zproštěn obžaloby
video

Zabloudil byl zproštěn obžaloby

U soudu vypovídal také další svědek David Dirda, jenž požár ohlásil. Při výpovědi prohlásil, že Zabloudila potkal, jak jede od požáru. „Zabloudil mi říkal, že občas něco zapálí, třeba popelnici,“ uvedl Dirda. Přesto podle soudu nebyl nalezen dostatek důkazů usvědčujících muže z činu. „Jiří Kovář je nedůvěryhodný. Jeho svědectví jako jediný důkaz nám tedy nestačí,“ zdůvodnil rozhodnutí soudu soudce Miloš Žďárský. Státní zástupkyně si ponechala lhůtu na odvolání.

Video Obhájce Zdeněk Mach
video

Obhájce Zdeněk Mach

Hořet začalo 22. května 2011 kolem druhé hodiny ráno. Nejprve vzplanula bývalá trafika, plameny ale rychle přeskočily i na vedlejší sklad. Policie zjistila, že se palič před požárem opil a při návratu domů nemohl před restaurací nalézt své jízdní kolo. Místo toho, aby šel domů, se potom vydal k autobusovému nádraží. Zde hořlavinou polil zeď vybydleného stánku s tabákem ve Vodní ulici. Objekt byl však vyroben ze značně hořlavých materiálů. Plameny, které pak vyšlehly, se rychle šířily do okolí a zachvátily i svíčkárnu. Za pachatele Zabloudila označili svědci, kteří jej při podpalování stánku údajně viděli.

Video Požár skladu svíček v Hrušovanech u Brna
video

Požár skladu svíček v Hrušovanech u Brna