ÚOHS: DPMB nesmí podepsat smlouvu na SMS jízdenky

Brno - Dopravní podnik města Brna (DPMB) nesmí v zadávacím řízení na provozovatele služby SMS jízdenek podepsat smlouvu s vítězem tendru. Zakázal mu to Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který vydal předběžné opatření. Předpokládaná hodnota zakázky za čtyři roky trvání smlouvy je 25 milionů korun. Dopravní podnik pochybení při tendru popírá, rozhodnutí antimonopolního úřadu ale bude respektovat.

Tendr u ÚOHS napadla společnost Dial Telecom, která byla ze soutěže kvůli nesplnění kvalifikačních předpokladů vyřazena. Firma kritizuje hned několik podmínek tendru, jež jsou podle ní nesplnitelné. „Budeme rádi, když v tomto případě ÚOHS v dalším stupni řízení celý tendr na SMS jízdenky v Brně zruší a bude vypsán nový, otevřenější ostatním uchazečům,“ uvedla dnes Martina Setunská ze společnosti Dial Telecom.

Podle mluvčí brněnského dopravního podniku Lindy Škrancové na situaci doplatí především cestující, kteří si na spuštění nové služby budou muset počkat. „Z našeho pohledu byly zadávací podmínky určitě v pořádku. Zároveň si ceníme toho, že budeme mít názor nezávislé instituce. Ten budeme respektovat a budeme rádi, pokud se potvrdí naše tvrzení,“ řekla mluvčí.

Společnost Dial Telecom si nejvíce stěžuje na údajnou neprůhlednost kritérií tendru. Cena má v hodnocení váhu 45 procent, deset procent připadá na kritérium termínu spuštění. Ze zbývajících 45 procent rozhodne „kvalita nabídky“. Uchazeči tak podle firmy nevědí, co přesně bude posuzováno.

Firmě se ale nelíbí ani některé další podmínky. Provozovatel SMS jízdenky má například posílat peníze vždy k osmému dni v měsíci, operátoři přitom peníze posílají až k desátému dni. Neúměrná je podle mínění společnosti i požadovaná milionová pokuta za den nedostupnosti služby. Obtížně lze také dostát požadavku, aby byl dopravní podnik do 15 minut informován o výpadku sítě.