Ohlédnutí za festivalem Colours of Ostrava: Prostředí nadcholo všechny

Ostrava - 11. ročník hudební přehlídky Colours of Ostrava nadchl kritiky i samotné umělce. A hlavně nadchl návštěvníky. Protože na dvě stě hudebních, divadelních a filmových produkcí se přišlo podívat rekordních 35 tisíc lidí.

Letošní ročník Colours of Ostrava byl přelomový co do počtu návštěvníků, velikosti hvězd a především nového areálu. Navzdory prachu učarovala industriální Hlubina a Vysoké pece všem.

„Toto místo je úžasné a obrovské. Nikdy jsem nic takového neviděl. Vždyť patřím k lidem, kteří v ruce nikdy nedrželi ani kladivo,“ řekl Fernández Fierro z Orquesta Típica.

Video Reportáž Kristíny Kačmarské
video

Reportáž Kristíny Kačmarské

Nadšen byl i zpěvák Rufus Wainwright: „Je to tady ohromující! Něco trochu podobného jsem zažil jen v Dánsku… Ale ve skutečnosti se tu cítím jako v Pittsburghu. Ale vážně, tohle mám rád. Je to nářez,“ pochvaloval si Dolní oblast Vítkovice Wainwright.

Festivalový areál si prošli i sami interpreti. Francouzská šansoniérka Zaz  si stejně jako Bára Hrzánová nenechala ujít Bobyho McFerina. Divadlo Vosto5 to zase roztočilo na kultovních Flaming Lips.

Ostrava neukázala jen barvy hudební, ale také výtvarné, taneční a divadelní. Herečka Bára Hrzánová opět excelovala ve slavné inscenaci Ireny Douskové Hrdý Budžes, za kterou dostala Thálii. „Tady na to budu asi dlouho vzomínat, protože zatím je to největší sál, jaký jsme kdy naplnili,“ uvedla herečka, která si zahrála v přestavěném plynojemu Gong.

Podobné pocity vyjádřila i Anna Polívková. „Tolik lidí jsem zažila poprvé v životě,“ uvedla herečka.

Björk letošním Colours pár týdnů před jejich začátkem ze zdravotních důvodů odřekla. Alanis Morriset přijela. Na celé čáře to ale vyhrála půvabná Zaz.

Podle hudebního kritka Jiřího Moravčíka se festival dostal do třídy extra. „Všichni věříme, že v této třídě zůstane a dostane se třeba ještě o patro výš,“ řekl.