Demi Mooreová - herečka, která by potřebovala nového Ducha

New York - Americká herečka Demi Mooreová (*11. listopadu 1962) patřila svého času k uznávaným hvězdám Hollywoodu a před lety vyvolala kontroverzní reakce, když se ve vysokém stupni těhotenství svlékla pro titulní stránku časopisu Vanity Fair. Srdce diváků si získala filmy, jako je Duch či Pár správných chlapů. Terčem pro jedovaté poznámky kritiků se naopak stala za snímky, jako byl Striptýz nebo G. I. Jane.

Demi Mooreová se narodila jako Demetria Guynesová v Novém Mexiku. Dětství neměla lehké, rodiče byli alkoholici a její otec odešel od matky ještě před Demiiným narozením. V 16 letech opustila Mooreová školu a začala se věnovat modelingu. Svého prvního manžela, rockera Freddyho Moorea, poznala v roce 1979 a o rok později si ho vzala. Rozvedli se v roce 1985, ale Demi si ponechala Mooreovo příjmení.

K herectví se dostala náhodou, na radu své kamarádky Nastassji Kinské. Před kamerou debutovala rolí ve filmu Parazit v roce 1982 a v osmdesátých letech hrála především ve filmech pro teenagery a několika seriálech.

Průlom ve filmové kariéře znamenal pro Demi romantický snímek Duch, ve kterém ztvárnila hlavní roli s Patrickem Swayzem. Film se stal komerčním trhákem roku 1990 a Demi vynesl nominaci na Zlatý glóbus. V té době již tvořila hvězdný pár s hollywoodským drsňákem Brucem Willisem, kterého si vzala po krátké známosti v roce 1987.

Neslušný návrah (1993, režie:Adrian Lyne) / Woody Harrelson, Robert Redford, Demi Mooreová, Seymour Cassel
Neslušný návrah (1993, režie:Adrian Lyne) / Woody Harrelson, Robert Redford, Demi Mooreová, Seymour Cassel

Diváky i kritiky zaujala ještě ve filmu Pár správných chlapů (1992), o rok později ji sváděl fešák Robert Redford ve snímku Neslušný návrh. Víc pozornosti na sebe ale Demi strhla mimo filmová plátna - kontroverzní reakce vyvolal snímek nahé těhotné Demi na titulce časopisu Vanity Fair v roce 1991. Velkou popularitu ale přinesla autorce aktu, fotografce Annie Leibovitzové. Ta nastolila nový módní trend, kdy se známé celebrity nechávají zvěčnit na titulních stránkách časopisů v určitém stádiu těhotenství.

Ve skandálním dramatu s přitažlivým názvem Striptýz (1996) ztvárnila Mooreová bývalou členku FBI donucenou okolnostmi tančit ve striptýzovém klubu, aby si vydělala peníze na obnovení soudního procesu, ve kterém ztratila sedmiletou dcerku. Přestože se herečka před kamerou několikrát objevila „nahoře bez“, film se stal propadákem a hlavní představitelka si za svůj výkon vysloužila „antioscara“ - Zlatou malinu. Stejně dopadla o rok později v titulní roli holohlavé námořní důstojnice v akčním dramatu G. I. Jane. O comeback se pokusila po pětileté odmlce rolí v akční komedii Charlieho andílci, od té doby ale dostala příležitost jen v několika málo filmech.

Demi Mooreová ve filmu G. I. Jane (1997, režie: Ridley Scott)
Demi Mooreová ve filmu G. I. Jane (1997, režie: Ridley Scott)

Demi Mooreová o hereckých příležitostech: „Pro ženy po čtyřicítce není moc dobrých rolí. Spousta z nich není příliš obsažných, můžete hrát leda tak něčí matku nebo manželku.“


Ani v osobním životě se herečce příliš nedařilo. S Willisem, se kterým má tři dcery - Rumer, Scout a Tallulah, se Demi rozvedla po dvouletém odloučení v roce 2000. Přesto, jak oba shodně tvrdí, zůstali přáteli. Novou lásku, o 16 let mladšího herce Ashtona Kutchera, poznala Demi v roce 2003 a o dva roky později si ho vzala. Na základě toho si nechala změnit příjmení, v oficiálních dokumentech se stala paní Kutcherovou, v herecké branži ale nadále zůstala jako Mooreová. Jejich manželství je však v současnosti v troskách.