Arboretum v Bystrovanech vydraženo nebylo

Bystrovany - Arboretum v Bystrovanech u Olomouce ani po dnešku nového majitele nemá. Dražba, ze které měl vzejít, byla odložena. Majitelé komplexu s restaurací se dostali do problémů a mají dluhy.

Areál vznikl na přelomu tisíciletí na místě bývalé černé skládky. Po svém otevření se stal jednou z nejnavštěvovanějších turistických atrakcí v Olomouckém kraji. V arboretu rostou vzácné stromy a rostliny z různých koutů světa. Kromě výletníků byl velmi oblíbeným místem svatebčanů. „Horizont je určitě v Olomouci a okolí jedno z nejlepších míst, kde můžete svatbu uspořádat, ten prostor je reprezentativní,“ potvrdila majitelka svatebního centra Blanka Kaksová. 28 milionů korun. Taková je teď jeho vyvolávací cena. Po jedenácti letech provozu nebyli jeho majitelé schopni platit své závazky. Soud rozhodl o úpadku a vyhlásil konkurz. „Dražba dneska nebude, bylo od ní upuštěno, protože byla podána žaloba na vyloučení nemovitosti z majetkové podstaty a tato skutečnost brání dražbě,“ uvedl insolvenční správce Radim Janoušek. Jinými slovy, soud ještě musí rozhodnout, které z budov nakonec půjdou do dražby. Dříve ve firmě pracovalo sto padesát lidí. Teď jich je devět. Přesto Horizont nadále funguje. Jeho majitelé se České televizi vyjádřit odmítli. „Dluhy tam jsou vysoké, myslím si, že je to přes 100 milionů korun, důvodů je víc, mimo jiné i ekonomická krize i možná nějaký špatný podnikatelský záměr,“ dodal insolvenční správce Radim Janoušek.

„Firmu Horizont založili v minulosti manželé Kunstovi, kteří jsou z naší obce, z toho důvodu bychom byli hrozně rádi, kdyby se zachovala ta jejich původní myšlenka a kdyby se novému vydražiteli podařilo udržet provoz parku,“ řekla starostka Bystrovan Hana Vagnerová. Podle insolvenčního správce Radima Janouška se před dražbou zájemci o areál objevili.

Video Reportáž Martiny Vysloužilové
video

Reportáž Martiny Vysloužilové